Sıcak yaz günlerinde buzlu veya soğuk içecekler daha çok tercih edildiği için diş hassasiyeti şikâyetlerine sık rastlanır. Diş etlerinin çekilmesi ve diş minesinin çeşitli etmenlerle zarar görmesiyle hassasiyet oluşur böylelikle ekşi, tatlı, soğuk, sıcak gıdalar alındığında ani sinir uyarılmaları oluşur buna da sızlama adı verilir.
Diş İltihapları
Diş kökünü koruma özelliği olan diş etleri düzenli fırçalamamaktan ve diş ipi kullanmamaktan dolayı biriken dişlerde biriken tartarlar ve bakteriler diş iltihaplanmalarına neden olur. Bu durum diş etini etkileyerek şişmesine neden olur ve koruyucu yapısına zarar verir.

Diş Eti Çekilmesi
Dişlerin dentin tabakasının zarar görmesiyle diş eti çekilmesi meydana gelir bu da alınan gıdaların genelde sıcak veya soğuk olmasına bağlı olarak bir hassasiyet oluşur.
Diş Plakları
Diş plakları düzenli fırçalamamaktan dolayı oluşur. Diş köklerine yakın bölgelerde meydana geldiğinde diş etlerinde hassasiyet oluşur.

Dişlerin Sert Fırçalanması
Dişleri günde en az 2 fırçalamak gerekir ancak hızlı ve sert bir şekilde fırçalamak diş minesine zarar verir bu da hassasiyete neden olur.
Diş Gıcırdatma
Diş gıcırdatma alışkanlığı olan insanlarda sürtünmeden dolayı enamel tabaka aşınır ve dişlerde hassasiyet meydana gelir. Buna bağlı olarak sinir uçları her soğuk, sıcak, ekşi, tatlı gıda aldığında daha çok uyarılır ve sızlama meydana gelir.