Ülkemizin güzide tatil şehri Antalya’nın ve Alanya ilçesinin simgesi olan Alanya Kalesi, denizden yaklaşık olarak 250 m yüksekte ve surlarının uzunluğu ise 6,5 km’dir. Alanya yarımadasındaki bilinen ilk yerleşim Helenistik döneme kadar uzanmaktadır. Günümüzde Alanya Kalesi ve çevresindeki eserler, Selçuklular’dan kalmıştır. Kalenin yeniden yapılma tarihi 1221’dir. Kenti fetheden Sultan Alaeddin Keykubad’ın emri ile yaptırılmıştır. Kalenin surlarında 83 adet kule ve 140 adet burç bulunmaktadır. Kentin su ihtiyacı için 1200 kadar su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıçların günümüzde halen kullanılanları bulunmaktadır. Surlar oldukça planlı şekilde yapılarak, tüm yerleşim alanlarını kapsayacak şekilde planlanmıştır.

Alanya Kalesi Tarihi

Antik kentin kurulumunu MÖ 2. yüzyılda bir korsan olan Tryhos savaşçıları tarafından kurulmuş ve adına Korakesion denmiştir. Ancak Romalılar, Akdeniz’deki korsan faaliyetlerine dur demek için, kaleyi ele geçirerek korsan faaliyetlerine son vermeye çalışmıştır. Selçukluların 1217-18 tarihindeki akınları ile Selçuklu topraklarına katılmış, daha sonraki dönemlerde Karamanoğulları ve Memluklar’ın kontrolüne girip, Sultan Süleyman döneminde Osmanlı topraklarına kazandırılmıştır

Alanya Kalesi ve Turizm

Alanya’nın ülke turizmine oldukça fazla katkısı vardır. 1980li yıllarda turizm adına yapılan atılımlar sayesinde, bugün çok daha farklı bir görünüme kavuşan Alanya, en fazla güzel doğası, plajları ve kalesiyle, kendine yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. Doğal güzellikleri ve eşsiz plajları ile bir doğa harikası olan Alanya’da, günlük olarak kaleye turlar düzenlemektedir. Kale alanının kapladığı alan içerisinde, araç trafiğine açık olan yerler ve sınırlı sayıda konaklama alanları bulunmaktadır. Yerli halkın konakladığı bu alanlarda, kaleye gezi amaçlı gelenler için hazırlanmış el yapımı hediyelikler ve yöresel ürünler satışa sunulmaktadır. Yörede yetişen ve ülkemizde oldukça meşhur olan muz ve Avakadolar, dalından koparılarak misafirlere sunulmaktadır. Antalya ve Adana havaalanları ile bölgeye rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Kale ziyaretleri için, Alanya şehir merkezinde bulunan turlar ile bölgeye kolayca gidilebilir. Kaledeki tarihi eserler dışında görülmesi gerek en ihtişamlı olay, deniz manzaralarıdır. Hem denizin hem de şehrin manzarası günün değişik saatlerinde farklı enstantaneler barındırmakta, fotoğraf meraklılarına unutulmaz görüntüler sunmaktadır.