Allah'a Nasıl Ulaşırım

Allah evrenin ve içerisindeki tüm varlıkların yaratıcısı, sonsuz kudreti olan, insanlara onlara verilen hayat
karşılığında kendisine tapınılmasını emreden üstün bir varlıktır. Genel olarak ‘’Allah’’ kavramı ‘’tanrı’’ ya da ‘’god’’ ile aynı anlamda kullanılmasına rağmen Allah İslam dini mensuplarının, yani Müslümanların tanrısına verdikleri isimdir. Sonuç olarak ‘’Allah’a inanıyorum’’ cümlesi bir kişinin İslam’a inandığının göstergesidir.

Allah'a Ulaşmanın Yolu?

İslam’ın müritlerine emrettiği beş görev vardır. Bunlar namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek ve kelime-i şahadet getirmektir. Bu beş şartı uygulamayan Allah’a ulaşamaz. Bu şartları uygulayan kimse Allah’a ulaşmaya ilk adımı atmış demektir. Sırada ‘’iman’’ gelir. Allah’a gönülden, en ufak bir şüphe duyamadan inanmak onu Allah’a yaklaştırır. İmanın tam olan insan Allah’a dua eder. İslam inancının son peygamberi Hazreti Muhammed’in de söylediği gibi ‘’dua ibadetin özüdür’’. Bu yüzden dua eden kimse dünyevi işlerini bir kenara bırakır ve Allah’a el açar. Duası yine Allah’ın izni ile kabul olur. Duanın kabulü kişinin Allah’a ulaştığını ve onun Allah’ın sevgili kulu olduğunun kanıtıdır.

‘’Namaz dinin direğidir’’. İnsan namaz ile günde beş defa Allah’a ulaşır. Ona el açar ve şükreder. Namazda esnasında alnın yere koyulmasına secde denir. Secdede insan Allah’a daha yakındır. İnsan ne kadar secdeye giderse Allah’a o kadar ulaşır. Farz namazlar dışında kılınan şükür namazları da Allah’a ulaşmada çok önemlidir. Kişi bu dünyanın faniliğinin geçici olduğunu, ölümden sonra mutlak huzura kavuşma isteğini hatırlar.

Tövbe etmek bir kimsenin Allah’a yakınlaşmasını sağlayan yollardan bir diğeridir. Bir kimse yaptığı davranıştan, söylediği sözden, aklındaki herhangi bir düşüncesinden hoşnutsuzluk duyarsa ve bu davranışı İslam’da ‘’günah’’ olarak nitelendirilecek bir davranışsa Müslüman bir kimse tövbe eder. Tövbe onu Allah’a yaklaştırır çünkü içindeki Allah korkusu onu bu davranışı tekrar etmesini engeller. Sonucundan Allah’ı n yasakladığı bir davranıştan kaçınan kişi Allah’a ulaşır.

Allah'a nasıl ulaşılır sorusunun cevabı yine Allah'ın kitabı olan Kuran-ı Kerimin kendisidir İslam’ın kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim’i okumak insana sonsuz bir huzur verir. Kuran-ı Kerim Allah’ın kelamıdır ve onu okumak sevaptır yani kişiyi Allah’a yakınlaştırır. Gayr-i Müslim insanların bile ezan sesini duyduğunda yüzlerinde oluşan huzur dolu bakış ve şaşkınlık da bunun en büyük kanıtlarından bir tanesidir.

Sonsuz Mutluluk

Kısacası Allah'a bu şekilde ulaşım yapılır ve bir kimse yapılan ibadetler, edilen dualar, gerçekleştirilen hayırlı işler, sakınılan haramlar sonucunda mutluluğa erişir. Kendini yeni doğan bir bebek gibi tertemiz ve mutlu hisseder. Sonuç olarak Allah’a ulaşmanın birçok yolu vardır ve bunları gerçekleştiren insan Allah’a erişir.