1 Şubat 1839 tarihinde, Connecticut Eyaleti’ne bağlı New Haven’de dünyaya gelen J.Willard Gibbs, çağdaş termodinamiğin ve istatistik mekaniğinin, kimya ve fizikte kullanım alanlarını genişleten çalışmalarıyla tanınmıştır. 1854 yılında, Yale Üniversitesinde lisans eğitimine başlayan Gibbs, üniversite hayatı süresince matematik ve Latincedeki başarıları ile çeşitli ödüller aldı. Doktorasını 1863 yılında makina mühendisliğinde tamamladı ve ülke tarihinde mühendislik alanında verilmiş, ilk doktora derecesinin sahibi oldu. 1871 yılında, Yale Üniversitesinde, Matematiksel Fizik Profesörü olarak çalışmaya başladı. Gibbs, ilk olarak 1873’te yayımladığı “Akışkanlar termodinamiğinde grafik yöntemleri” ve “Maddelerin termodinamik özelliklerinin geometrik anlatım metodu” makaleleriyle, bilim dünyasında dikkatleri üzerine topladı. Isı enerjisi ve kimyasal enerji arasındaki bağlantı, Gibbs’in “Heterojen maddelerin dengesi üzerine” adlı makalesinden sonra belirginleşti ve kimyasal reaksiyonların da termodinamik yasaları ile tanımlanması sağlandı.

Başlıca Çalışmaları;

Gibbs faz kuralı
Gibbs serbest enerjisi
Gibbs- Helmholtz denklemi
Vektör hesabı
Entropi denklemi
İstatistiksel mekanik

Gibbs’i diğer bilim insanlarından ayrı kılan en büyük özelliği, farklı bir bakış açısı ile termodinamiği ele alması ve çok sayıda termodinamik prensibini tek başına keşfetmesidir. Gibbs’in çalışmalarının ışığında, sadece buhar makinalarına uygulanabilen termodinamiğin ikinci kuralı, kimyasal, elektrokimyasal, elektromanyetik vb. sistemler için de uygulanabilir oldu. Albert Einstein, Gibbs için “Amerikan tarihinin en büyük zihni” demiştir. Gibbs’in termodinamik ve istatistiksel mekanikteki çalışmaları, Einstein’in bir çok buluşunda kullanıldı. Gibbs, ayrıca “vektör analizinin babası” olarak da bilinir.

Bilim dünyasına önemli katkılarda bulunan J.Willard Gibbs için her yıl çeşitli anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Örneğin, Yale Üniversitesi saygın akademisyenlerine 1934 yılından beri “Gibbs matematik profesörü” ünvanı vermektedir. Ayrıca, 1910 yılından beri Amerikan Kimya Topluluğu’nun Chicago Bölümü tarafından yılın en iyi makalesinin sahibine Gibbs Madalyası verilmektedir. Aşağıda 1946 yılında topluluk tarafından Linus Pauling’e verilen Gibbs Madalyasının ön ve arka yüzünü görebilirsiniz. Linus Pauling yapısal kimya üzerine yaptığı çalışma sonrası bu ödülü kazanmıştır.