MEHMED HAN -I
(ÇELEBI SULTAN MEHMED)

Babasi: Yildirim Bayezid
Annesi: Devlet Hatun
Dogumu: 1379
Vefati: 26 Mayis 1421
Saltanati: 1413-1421

Osmanli padisahlarinin besincisi ve Osmanli Devleti' nin ikinci kurucusu.
Babasi Sultan Yildirim Bayezid Han, annesi Germiyanoglu Süleyman Sah' in kizi Devlet Hatun' dur. Küçüklügünden itibaren devrin en yüksek alimlerinden ders aldi. Din ve fen ilimlerini ögrendi. 1393' de devlet idaresinde tecrübe sahibi olmak üzere Amasya' ya sancak beyi tayin olundu.

Çelebi Mehmed, Ankara savasindan (1402) sonra parçalanan Osmanli topraklarini yeniden bir idare altinda birlestirmek için fervet devrinde (1402-1413) kardesleri Süleyman, Isa ve Musa Çelebiler ile mücadele etti. En son 1413' de Çamurlu mevkiinde, Musa Çelebi kuvvetlerini bozguna ugrattiktan sonra, Edirne' de tahta çikti. Böylece Osmanli Devleti' ni karsilastigi bu büyük bunalimdan kurtararak devletin birligini saglayan Çelebi Sultan Mehmed, ilk olarak elden çikan topraklari geri almaya çalisti.

1414' de Anadolu üzerine yürüyerek Aydin oglu Cüneyd Bey' in elinden Kayacik, Nif ve Izmir'i aldi. Karamanogullari' na ait Konya' yi muhasara etti ise de Ikinci Mehmed' in af dilemesi ve tabiiyetini arzetmesi üzerine baris yapti. Ancak Karamanoglu' nun sözünde durmamasi üzerine Sultan Mehmed, sehri ikinci defa kusatarak zabtetti (1415). Daha sonra yapilan antlasmayla Konya'yi Karamanogullari' na birakan Sultan, Beypazari, Sivrihisar, Aksehir, Yalvaç ve Beysehir kalelerini ülkesine katti.

Bundan sonra, evvelce Musa Çelebi ile birleserek kendisine karsi hareket eden ve vergisini de göndermeyen Eflak beyi Mirça üzerine yürüyen Sultan, onu Yer-Gögü' de maglup etti. Mirça, üç yillik vergisini ödedigi gibi, oglunu da rehin olarak birakti. Rumeli' den dönüsünde Candarogullari üzerine yürüdü. Tosya, Çankiri ve Kalecik' i ele geçirdi. 1419 ve 1420'de ilk defa Tuna irmaginin kuzeyine geçerek Basarabya' ya girdi.

Çelebi Mehmed devrinin en önemli iç hadisesi Seyh Mahmud Bedreddin isyanidir. Islam' a uymayan sapik fikirlerini halk arasinda yayn Seyh Bedrettin' in çikardigi isyan kisa sürede Karaburun' dan Amasya' ya kadar yayildi. Ancak ülkeye tek basina hakim oldugu günden beri Seyh Bedrettin' in hareketlerini dikkatle takip eden Sultan, Seyhin ve tarafdarlarinin baslattigi bu ayaklanmayi zamaninda bastirmaya muvaffak oldu. Yakalanan Seyh Bedrettin Islam alimlerinin fetvasi üzerine idam edildi.

Ayni yil Rumeli' de taht mücadelesine giren ve Düzmece Mustafa olarak da bilinen kardesi Mustafa Çelebi'yi yenilgiye ugratti. Mustafa Çelebi kaçarak Bizans Imparatoruna sigindi. Bu olaydan kisa bir müddet sonra Sultan, Edirne' de avlanirken rahatsizlandi ve çok geçmeden de 26 Mayis 1421' de vefat etti. Nasi Burasa' ya getirilerek Yesil Türbe' ye defn edildi.

Osmanli Devleti' nin ikinci kurucusu kabul edilen Çelebi Mehmed, sabirli, azim ve irade sahibi sözüne ve vadine sadik, vakur bir hükümdar idi. Sekiz yillik saltanatini Allahü tealanin dinine hizmet etmek ve yolunu yaymak için kuvvetli bir devlet kurmaya feda etti. Küçük ve büyük yirmi dört muharebede bulunarak kirka yakin yara aldi. Içte ve dista daimi olarak din ve devlet düsmanlariyla mücadele halinda iken yazdigi bir siiri:

"Cihan hasm olsa, Hakk' dan nusret iste!
Erenlerden dua vü himmet iste!"

beytiyle baslamaktadir. Çelebi Mehmed, memleketindeki refahtan diger müslümanlara da pay vermek, Resul-i ekremin mübarek komsularinin dualarini almak için her sene onlara hediyeler gönderme adetini baslatti. Sürre alayi adi verilen bir hey'etle gönderilen hediyeler, Mekke ve Medine' deki mubarek yerlerin tamir ve bakimi ile fakirlerin yiyecek ve giyecekleri için sarf edilirdi.

Memleketin imarina büyük önem veren Sultan, Bursa' da Yesil Türbe ile bir cami, medrese ve imaret, Edirne' de bir cami ve bedesten, Amaya' da da oglu Kasim için bir türbe yaptirmistir.