MURAD-I HÜDAVENDIGAR

Babasi: Orhan Gazi
Annesi: Nilüfer Hatun
Vefati: 1389
Saltanati: 1360-1389

Osmanli padisahlarinin üçüncüsü, veli ve ahi seyhi. Orhan Gazi'nin oglu olup, 1326' da Bursa' da dogdu. Küçük yastan itibaren devrin alimleri tarafindan büyük bir ihtimamla yetistirildi. Daha sonra Lala Sahin Pasa' nin yaninda idare ve harp bilgilerini ögrendi. agabeyi Rumeli Fatihi Süleyman Pasa' nin 1359' da vefati dolayisiyla Rumeli' deki ordunun kumandasina getirildi. Kisa bir müddet sonra da babasinin vefati üzerine Bursa' ya davet edilip, Osmanli tahtina geçti (1360).

Murad Han, agabeyi Süleyman Pasa' nin baslattigi Rumeli fütuhatini büyük bir siyasi deha ile kisa zamanda gelistirdi. 1362' deEdirne'yi fethederek devlet merkezini buraya tasidi. Anadolu'daki Türkmen asiretlerini, fethettigi bölgelere yerlestirerek bölgede türk nüfusunun çogunlugu ele geçirmesini sagladi. Bu göçler sayesindedir ki, Osmanli Türkleri Viyana önlerine kadar ilerledi ve Rumeli' de Osmanli hakimiyeti besyüz yil devam etti.

Osmanli Devleti' nin Rumeli' de ilerlemesini durdurmak için Papa Besinci Urban' in tesvikiyle Macar, Sirp, Bosna, Eflak ve Bulgar kuvvetlerinden meydana gelen bir haçli ordusu Sirpsindigi savasinda Haci Ilbeyi komutasindaki birliklerce bozguna ugratildi (1364). bu büyük zaferi Yanbolu, Samaku, Gümülcine, Iskeçe, Kavala, Dirama, Serez ve Karaferye gibi önemli kalelerin fethi takip etti. Bu arada harekat halindeki Osmanli akincilari Vardar' i geçip Sirbistan, Bosna, Arnavutluk ve Dalmaçya' ya kadar uzanan Adriyatik denizine dayandilar.

Murad Han bir taraftan fetih hareketlerine devam ederken, diger taraftan ortaya çikan mali, idari ve askeri ihtiyaçlari karsilamak için tedbir aldi. Timar teskilati gelistirildi. Yaya, müsellem ve yeniçerilere ilaveten kapikulu askerinden maasli süvari ocagi kuruldu.

Murad Han 1387' de Osmanli topraklarina tecavüzü adet haline getiren Karamanoglu üzerine sefere çikti. Konya önünde Karamanoglu kuvvetlerini bozguna ugratarak Konya ve Beysehir' i alip Bursa' ya döndü.

Bu sirada Sultan Murad' in anadolu' da ugrasmasini firsat bilen Bosna, Sirp ve Bulgar krallari Osmanlilari Balkanlardan atmak için ittifak kurmuslardi. Sultan Murad Han 150.000 kisilik bu müttefik kuvvetlerini Kosova' da karsiladi. 8 Agustos 1389 berat gecesi idi. Abdest alip iki rekat hacet namazi kilan Sultan sonra ellerini açip Cenab-i Hakk'a gözyaslari içinde söyle yalvardi. "Ya Rab! Bu mü'minleri küffar elinde maglub edip helak eyleme. Bunlari mansur ve muzaffer eyle. Ya ilahi! Mülk ve kul senindir. Sen kime istersen verirsin. Ben dahi aciz bir kulunum. Mülk ve mal benim maksafim degildir. Hemen halis ve muhlis senin rizani isterim. Beni bu müslümanlara kurban eyle. Evvel beni gazi kildin, simdi de sehadet nasip kil! Amin."

Ertesi gün Birinci Kosova savasinda düsman büyük bir bozguna ugradi. Ancak sultan zaferin sükranesi olarak savas meydaninda gezerken Milos Obiliç adinda bir Sirp tarafindan hançerle vurularak yaralandi. Çok geçmeden de arzuladigi sehidlik mertebesine kavustu.

Azim, irade, vakar ve ciddiyet sahibi olan Sultan Murad Han, din farki gözetmeksizin tebeasina karsi çok sefkatli ve merhametli idi. Samimi sahsiyeti ile içte ve dista sevgi ve saygi uyandirdi. Hukuki, mali ve askeri sahalarda yaptigi esasli teskilatlar ile kudretli bir devletin temellerini atti. Kararlarini mutlak surette tecrübeli beyleriyle müzakere ettikten sonra verirdi. Kendi mütalaasina aykiri fikirleri de dinler yerinde gördüklerini kabul eder, itirazlara ehemmiyet verirdi. Bu hali basarilarinda çok etkili olmustur.

Fethedilen yerlerde imar faaliyetlerine de önem veren Murad Han, yeni fethettigi Edirne' yi; cami, medrese, han, hamam saray gibi eserlerle Türk-Islam beldesi halina getirdi. Memleketin çesitli yerlerini hayir eserleri ile donatti.