YILDIRIM BAYEZID HAN

Babasi: Murad-i Hüdavendigar
Annesi: Gülçiçek Hatun
Dogumu: 1360
Vefati: 1403
Saltanati: 1389-1402

Osmanli sultanlarinin dürdüncüsü.

Sultan Murad-i Hüdavendigar' in oglu olup, 1360 yilinda Gülçüçek hatun' dan dogdu. Küçük yastan itibaren zamanin en seçkin alimlerinden ilim ögrendi. Degerli kumandanlardan askerlik, sevk ve idare derleri gördü. 1381 yilinda devlet idaresinde yetismesi için Kütahya' ya vali tayin edildi. 1389' da haçli ordusu ile yapilan Birinci Kosova savasina katilarak büyük kahramanlik gösterdi. Babasi Sultan Murad, bu savas sonunda bir Sirpli tarafindan sehid edilince, devlet sleri gelenlerinin müsterek karari ile Osmanli tahtina geçti.

Ilk olarak Sirbistan isleri yoluna koyan Yildirim Bayezid bu sirada kendisine karsi ittifak eden Anadolu Beylikleri üzerine yürüdü. Sür'atle hareket ederek Aydinogullari, Saruhanogullari, Germiyanogullari, Mentese ve Hamidogullari beyliklerini ortadan kaldirdi (1390). Karamanogullari beylgini itaat altina aldi. (1391). 1391' de Istanbul' u muhasara etti ve yedi aylik bir kusatmadan sonra sehirde bir Türk mahallesi kurulmasi, bir cami yapilmasi ve verginin arttirilmasi satiyla anlasma yapti. 1392' de Kastamonu üzerine yürüyerek, Candaroglu topraklarini ele geçirdi. 1394' de Selanik ve Yenisehir' i (Mora) alan Osmanli ordulari, Teselya ve Arnavutluk' a kadar ilerlediler.

Yildirim Bayezid' in 1395' de Istanbul' u ikinci defa muhasarasi yeni bir haçli ordusunun hareketine yol açti. bütün Avrupa milletlerinden meydana gelen haçlilar, Osmanlilara ait Nigbolu kalesini kusatmislardi. Adina yarasir bir sür'atle gelen sultan Bayezid haçlilari Nigbolu kalesi önünde agir bir bozguna ugratti (25 Eylül 1396). Esir edilen ve fidye karsiligi serbest birakildiktan sonra padisaha karsi bir daha savasmamaya yemin eden Avrupali asilzadeler ve sövalyelere Yildirim Bayezid Han söyle diyordu: "Ettiginiz yeminleri size iade ediyorum. Gidiniz, yeniden ordular toplayiniz ve bizim üzerimize geliniz. Bana bir kere daha zafer kazanmak imkani saglamis olursunuz. Zira beni Allahü tealanin dinini yaymak ve O'nun rizasina kavusmak için dünyaya gelmisim."

Nigbolu zaferinden sonra Osmanli akincilari Macaristan içlerine kadar girerek pek çok ganimetlerle döndüler. 1397' de Istanbul' un üçüncü defa kusatan Bayezid, Bizans' in denizle baglantisini kesmek için Anadolu hisarini insa ettirdi.

Yildirim Bayezid' in 1398' de Karaman ve 1399' da Dulkadirli topraklarina girmesinden sonra topraklarini kaybeden Anadolu beyleri bu sirada Hindistan seferinden dönen Timur' a siginarak, onu Osmanli sultanina karsi kiskirttilar. Bu arada Timur' dan kaçan Karakoyunlu ve Cezayir beyleri de Yildirim Bayezid' i Timur' a karsi tahrik ediyorlardi. Bu tahrikler ve Timur' un Osmanlilara ait Sivas' i almasi neticede iki büyük Türk hakanini Ankara' da karsi karsiya getirdi. Çubuk ovasinda yapilan ve çok siddetli geçen muharebe sonunda Osamnli ordusu, maglubiyete ugrarken, Yildirim Bayezid Han yedi ay kadar sonra kederinden ve nefes darligindan kirkdört yasinda vefat etti (1403). Timur Han ölüm haberini alinca; "Yazik oldu, büyük bir mücahidi kaybettik." demekten kendini alamadi.

Sultan Yildirim Bayezid, çevik, atilgan, cesur ayni zamanda hadiselerini kavramis iyi bir kumandandi. Ani olaylar karsisinda soguk kanliligini muhafaza ederek kakarini verir ve ordusunu sür'atle istedigi yere sevk ederdi. Adeleti çok meshurdu. Alimlerin sohbetlerinde bulunur, onlarin Allahü tealanin emir ve yasaklarini bildiren sözlerini gönülden kabul ederdi. Evliyaya çok hürmette bulunurdu. Osmanli topraklarinin her tarafindan cami, mescid, darüssifa, medrese, imaret ve misafirhaneler yaptirdi. Ayrica bütün bu imaretler için genis vakiflar kurdurdu. Bursa' daki Ulucamii yaptirdigi en önemli eseridir.