Utangaç İnsanların 7 Özelliği

Günümüzde pek çok insan kendini diğer insanlara karşı veya bir topluluk önünde konuşma yapmaktan çekiniyor. Bu insanlar genellikle konfor alanlarında çok zaman geçirdiklerinden dolayı kendilerini ifade etmekten zorlanır ve kendini ifade etmek için sosyal medyayı kullanıyor. İşte utangaç insanların 7 ortak özelliği…

1)Yüzleri Kızarır

Utangaç insanlar konuştukları zaman yüzleri kızarmaya başlar. Çünkü kendini kontrol edemeyecek kadar güçsüz hisseder. Duyguları genellikle yanaklarının kızarmasıyla belli olur. Çevrenizde konuşmayan ve konuşmaya çalıştığı zaman yüzlerin kızaran bir arkadaşınız varsa bilin ki o arkadaşınız utangaç bir kişiliğe sahiptir.

2)Görünmemeye Çalışırlar

Toplumdan uzak ve evlerinde uzun saatler kalarak keyifli vakitler geçirmeye seveler. Ancak toplu bir arkadaş kalacağının içinde olmayı pek tercih etmezler. Kaliteli bir ikili iletişi ve yalnızca 1 ya da 2 arkadaşı. Sosyal aktiveler ile pek araları yoktur.

3)Potansiyellerini Yansıtmazlar

Her insanın hayatında ulaşması gereken bir potansiyel ve potansiyelinin üzerine çıkması gerekir. Utangaç insanlar ise sahip oldukları potansiyellerinin bile farkında değillerdir. Aralarından bazı insanlar ise potansiyelinin farkındadır ama insanlarla iletişim kurmakta sıkıntı çektiklerinden dolayı potansiyellerini yansıtamazlar.

4)Aile Büyükleri Arasında Sürekli Efendi Olarak Bilinirler

Aile büyükleri ve akrabaları arasında hep efendi insan olarak bilinirler. Bunun sebebi ise aile büyüklerinin sözünden çıkmamalarından dolayıdır. Normalde bir insan kendini bulması için ailelerin sözünden çıkmaları gerekir ve kendini hayatın içine atmalıdır.

5)Yanlış Anlaşılma Kaygısı

Utangaç bir insan yanlış anlaşılırım diye konuşmamayı tercih eder. Çünkü kendine güveni yoktur. Kendine güvenseydi nerede ve nasıl konuşması gerektiğini bilir ve bunu da davranışlarıyla gösterirdi. Utangaçlığınızı yenmek istiyorsanız yanlış anlaşırım düşüncesi yerine direk konuşmaya başlayın. Zamanla nasıl konuşmayı öğreneceksiniz.

6)Kısık Sesle Konuşurlar

Kendine güvenen bir insan ne yüksek ses ile ne de kısık ses ile konuşur. Sakin ve derinden gelen bir ses ile konuşur. Utangaç insanın sesi daima kısıktır, konuştuğu kelimeler anlaşılmaz ve kendini daha da içe kapatır. Utangaç bir arkadaşınız varsa onu konuşmak için cesaretlendirin.

7)Hakkını Arayamazlar

Genellikle edilgen bir yapıya sahiptirler ve kendi hayatlarının rolünü oynayamazlar. Bu tür insanların genellikle hakları başka insanlar tarafından yenir. Bu yüzden öğrenmeleri gereken ilk şey haklarını aramak olacaktır. Bir insan gerekirse dost kaybetmek pahasına olsun hakkını aramalıdır.