Ormanlarda yetişen ve meyvelerinden sirke, reçel, marmelat ve macun yapılan alıç meyvesi geçmiş dönemlerin en eski tedavi yöntemlerinden biri. Peki alıç meyvesinin faydaları ve zararları nelerdir?
Birçok kişinin tadına bile aşina olmadığı alıç meyvesi, tüketimi çok yaygın olmasa da oldukça faydalı bir besindir. Hafif ekşi tadı ve güçlü içeriğiyle alıç meyvesi, kalpten kolesterole kadar birçok alanda mucizevi etkiler yaratır. Avrasya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Çengel, alıç meyvesinin faydalarını anlatıyor.

Kilo vermek için…
Alıç meyvesinin en önemli faydaları arasında zayıflatma etkisi vardır metabolizmayı hızlandırır. Bu durum daha fazla kalori yakmayı sağlayarak hızlı kilo vermenizi sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için…
Bol miktarda C vitamini içeren alıç meyvesi, güçlü içeriği sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Antioksidan yönünden zengin olan alıç meyvesi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.


Yüksek tansiyonu düşürmek için…
Bu konuda yapılan birçok araştırma, alıç meyvesinin hafif derecede yüksek tansiyonu olan kişilerde oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Alıç meyvesi içeriğinde bulunanlar sayesinde tansiyon için dengeleyici bir rol oynuyor.

Enerjiyi yükseltmek için…
Alıç meyvesi, koroner damarları genişleterek kan dolaşımını hızlandırır. Besini kan olan hücreler sayesinde vücutta enerji seviyesi artar ve yorgunluk hissinden arınır.

Stresi azaltmak için…
Birçok konuda fayda sağlayan alıç meyvesinin en önemli yararlarının arasında stres üzerindeki etkisi vardır. Sakinleştirici özelliği olan alıç meyvesi, kişideki stres seviyesini minimuma düşürerek rahatlatır.

Sağlıklı bir sindirim sistemi için…
Bağırsak florası ile ilgili organik bileşenleri barındıran alıç meyvesi, sindirim sisteminin çok daha sağlıklı ve kolay işlemesini sağlar. Kabızlık, hazımsızlık ve mide ağrılarına iyi gelir.

Güçlü bir kalp için...
Alıç meyvesi düzenli olarak tüketildiği takdirde kan akışını artırarak kan basıncını düşürür. Aynı zamanda kan dolaşımının gelişimini sağlar. Üstelik yüksek kolesterole bağlı olarak görülen kalp hastalığına karşı iyi bir koruma sağlar.

Ayrıca;
Karaciğeri korur,
Bağırsak enfeksiyonlarının giderilmesinde rol oynar,
Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır,
Antioksidan özelliği sayesinde cildin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur.

Alıç meyvesini hamileler tüketebilir mi?
Hamilelik vücudun değiştiği, hormonların dönüşüm içinde girdiği bir dönem olduğu için beslenme her zamankinden daha önemlidir. Ancak bu her sağlıklı besinin tüketileceği anlamına gelmemelidir. Bu noktada hamile veya emziren kadınlar alıç meyvesini tüketmeden doktoruna danışmalıdır.

Alıç meyvesinin zararları nelerdir?
Bu gıda toksik olmadığı için zararlı değildir. Kullanımı oldukça güvenlidir ancak trioide ve trioid düzenleyici hormono etki ettiğinden, trioid hastalarının kullanmaması önerilmektedir. Bulantı, baş ağrısı, çarpıntı gibi yan etkileri vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda gün içerisinde fazla tüketimlerde veya düzensiz tüketimlerde bir zararı bulunmamaktadır. Ancak alıç meyvesini fazla tüketmek hiçbir işe yaramayacak, etkisini artırmayacaktır.

Tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız..