Diyet Cheesecake Nasıl Yapılır

Rejimde olalım ya da olmayalım her zaman canımız tatlı çekebilir. Her ne kadar kilomuza dikkat etmiyor olsak dahi tatlıları daha hafif tüketmek sağlığımız için de önemlidir. Bu tarifimiz hem diyet yapanlar hem de sağlığına dikkat edenler için güzel bir tercih olacaktır. Bakalım hem zayıflama dönemlerimizde hem de sağlıklı tatlar tüketmek istediğimiz dönemlerde nasıl bir cheesecake yapabiliriz.

Cheesecake için Malzemeler

Taban
* Su (bardağın çeyreği kadar)
* Yulaf Ezmesi (1,5 kaşık)
* Hurma (10-12 adet)
* Hindistan Cevizi Yağı (1 kaşık)

İç dolgusu için (krema)
* Yoğurt (1 bardak)
* Muz (2 adet)
* Labne (400 gr.)
* Yumurta (2 adet)
* Bal (2 kaşık)
* Mısır nişaştası (1 kaşık)

Yapımı
Hurmaları yıkayın ve ardından çekirdeklerini çıkarın. Su, yulaf ezmesi, hindistan cevizi yağı ve hurmaları mutfak robotunun içerisine koyup göz kararı doğru kıvama gelene kadar birbirine karışmasını sağlayı. Daha sonra bu karışımı kalıbınızın içine güzelce yerleştirin. Eğer kek kalıbınız kelepçeli sistemli bir kek kalıbı ise işiniz çok daha kolay olacaktır. Yerleştirme işleminiz bittikten sonra tabanı yerleştirdiğiniz kalıbı kenara kaldırıp dinlenmeye bırakın.

Muzları bir kabın içerisinde püre haline getirin. Daha sonra bu kabın içerisine 1 su bardağı yoğurdunuzu ve labne peynirinizi ekleyin. Yumurta, bal ve nişaştayı da bu karışımın içerisine katın ve el mikseri ile güzelce çırpın. İsterseniz çatal veya çırpma teli ile de karıştırabilirsiniz. Eğer isterseniz bu kremanın içerisine bitter çikolata parçaları da ekleyebilirsiniz.

Bu biraz daha kalorili olmasını sağlayacaktır ve tamamen sizin tercihinizdir. Fırınınızı 150 derecede çalıştırın. Bu sırada hazırlamış olduğunuz kremayı önceden hazırlayıp kenara kaldırdığımız tabanın üzerine eşit miktarda dökün. Isındığına emin olduğunuz fırınınıza cheesecakenizi koyun ve 1 saat boyunca pişirin. 1 saati tamamlandıktan sonra fırının kapatın ve kapağını açın. Bir süre cheesecakenizi fırının içerisinde bırakın fırın ile birlikte soğusun.

Bu sayede dışarı aldığınız cheesecakeniz anında soğumayacağı için çatlama ve benzeri durumlar yaşamayacaksınız. Cheesecakenizin görüntüsü bu sayede çok daha güzel olacak. Fırından çıkardıktan sonra iyice soğuduğuna emin olduğunuz kek kalıbınızın kelepçesini açabilirsiniz. Cheesecakenizin üzerine parçalanmış fındık, ceviz veya fıstık serpebilirsiniz.