Dukan Diyeti Nasıl Uygulanır

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok kadının aklında şu soru beliriyor ‘kısa zamanda nasıl sağlıklı kilo verebilirim?’ Kilo vermek pek çoğumuzun düşündüğünün aksine çokta zor bir olay değil. Öyle ki günümüzde uzmanların önerdiği çok fazla liste bulunmaktadır. Bunlardan sadece bir tanesi olan ve son zamanlarda yoğun ilgi gören dukan diyetiyle aklınızda oluşan bütün sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Dukan Diyeti Nedir?

Diğer listelere oranla daha fazla protein içermesi sebebiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Daha fazla protein alımı ile birlikte tokluk hissi ve doyuruculuk hızlı kilo vermenizi hedefliyor. Öyle ki uygulama sonucunda 1 haftada 5 kilo vermenizi bile mümkün kılabiliyor. Bu program sayesinde kilo verenler göz önüne alındığında kısa sürede zayıfladıklarını ve hiç açlık duygusu yaşamadıklarını belirtiyorlar.

4 ana safhadan oluşan yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bu diyet listesini Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan, et haricinde hiçbir şey yemeyerek zayıflama amacıyla yola çıkan obez bir insandan etkilenerek bu diyeti yazmıştır. Hastaların da uygulamaya başladıktan sonraki süreçte elde ettiği sonuçlarda uygulayanların hem sağlıklı hem de hızlı kilo verdiklerini gözlemleyerek 2000 yılında dukan diyeti adlı kitabını çıkarmıştır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

4 aşamadan oluşan bu program aşağıdaki gibi şekillendirilir.

1. Atak Evresi (1-7 Gün): Başlangıçta sınırsız yağsız protein ve 1.5 yemek kaşığı yulaf yenir.

2. Seyir Evresi (1-12 Ay): Günde 2 yemek kaşığı yulaf yemenin yanında bir gün yağsız proteinler diğer gün nişasta bulunmayan sebzeler yiyerek programa devam edilir.

3. Güçlendirme Evresi (Değişken): Günde 2,5 yemek kaşığı yulaf, haftada yalnızca 1 gün yağsız protein, bazı karbonhidratlar ve sebzeler yenebilir.

4. Koruma Evresi (Belirsiz): Yulaf günde 3 yemek kaşığına çıkartılabilir. Kurallar esnetilebilir.

Atak Evresi Örnek Liste:

Kahvaltı

• 1,5 yemek kaşığı yulaf, tarçın, yağsız peynir

• 1 bardak yağsız süt

• Su

Öğle Yemeği

• Kızarmış tavuk

• Soğuk çay

Akşam Yemeği

• Yağsız biftek veya karides

• Kafeinsiz kahve veya çay

• Su

Bu şekilde kendi programınızı revize edebilir ve hemen bugün kilo vermeye başlayabilirsiniz.