Türk mutfağına yeni yeni katılmaya başlayan tatlı patates, içerdiği mineraller ve vitaminlerle sağlıklı ve lezzetli bir sebze olarak mutfaklarımızdaki yerini alıyor
Tatlı patates nedir?
Tatlı patates (Ipomoea batatas), Kahkahaçiçeğigiller familyasına ait, kökleri sebze olarak kullanılan bir bitkidir. Tadı balkabağı gibi biraz şekerlidir ve şekli patatese benzediği için tatlı patates olarak anılır ancak patates bitkisi ile farklı ailelere aittirler.

Dış görünümü patatese benzer ancak şekli biraz daha uzun ve düzdür. Kırmızı-turuncu veya mor renk kabukları olur ve içi de koyu sarımtrak renktedir. Bazı ülkelerde yeşilken de tüketilmektedir. Yumru kökler toprağın altında kolayca şekillenirken, bitkinin üst yaprakları da otsu bitki görünümündedir ve güzel çiçekler açar. Hatta Ipomea batatas bitkisi bazı yerlerde süs bitkisi olarak da kullanılır.

Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilen tatlı patates, zamanla Uzakdoğu’ya, oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Tropik iklim seven bir bitki olmasına karşın dünyanın pek çok yerinde rahatlıkla yetiştirilebliir.

Tatlı patatesin besin değerleri
Orta boy bir tatlı patatesin yaklaşık olarak %77’si su, %20’si karbonhidrat, %1,6’sı protein, %3’ü ise liften oluşur. Ortalama 180 kalori içeren bir tatlı patates, aynı zamanda A, C, B6 vitaminlerini ve manganez, magnezyum ve potasyum minerallerini içerir
Tatlı patatesin faydaları nelerdir?
İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde tatlı patates, kasların gevşemesini sağlar. Özellikle adet döneminde tüketildiğinde ağrı ve krampların azalmasına yardımcı olur.

Kompleks karbonhidrat ve lif içeriği, tatlı patatesin daha rahat sindirilmesine yardımcı olur, içeriğindeki antioksidanlar bağırsak sağlığını korur.

Özellikle mor kabuklu tatlı patatesin beyin sağlığını koruduğuna ve hafızayı kuvvetlendirdiğine dair araştırmalar yapılmıştır. İçerdiği anthocynanin ve antioksidanlar, nöronların serbest radikal zararına karşı korunmasına yardımcıdır.

İçeriğindeki beta karotenler, tıpkı havuçta olduğu gibi tatlı patatese turuncu rengini verir. Beta karoten, cilt sağlığı için oldukça faydalıdır ve güneşin zararlı etkilerine karşı korunmaya yardımcı olur.

İçeriğindeki A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve çeşitli hastalıklara karşı korunmaya yardımcıdır.

Her ne kadar ismi ‘tatlı’ olsa da bazı araştırmalar tatlı patatesin kan şekerini dengelemeye de yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle tip-2 diyabet hastalığı bulunan kişilerin haşlanmış tatlı patates tüketebilecekleri öneriliyor.

Tatlı patates nasıl yenir?
Sarı patatesle yapabileceğiniz her şeyi tatlı patatesle de yapabilirsiniz. Sadece haşlayarak tüketilebilir, dilimlenerek kızartılabilir ya da fırınlanabilir. Tatlı patates ile püre, çorba ve hatta smoothie’ler de deneyerek damak tadınıza göre tarifleri çeşitlendirebilirsiniz.