Diyet Dondurma Nasıl Yapılır

Kilo verme döneminde olduğumuz zamanlar kış olsun yaz olsun her mevsimde canımız tatlı çekebiliyor. Hatta diyetteyken gözlerimiz tatlılara daha çok kayabiliyor. Zayıflama durumunun en zor yanlarından biri tatlılara elveda demek. Dondurma da özellikle yazın olsa da birçok mevsim canımızın çektiği bir tatlı. Aslında dondurmanın diğer tatlılara nazaran daha masum bir yeri var. Dondurmayı fit ve sağlıklı bir hale getirerek evimizde yapabiliriz. Dışarıdan alınan dondurmaların yerine diyet yapan insanlar için evde yapılan doğal dondurmalar daha sağlıklı olacaktır. Bu yaptığımız dondurmalar hem kilo almanıza neden olmayacak hem de ara öğün olarak tüketebileceğiniz tatlar olacaklar.

Muz ve Çilekli Dondurma Malzemeler

* Muz ( 2 adet)
* Çilek ( 20 - 25 adet)
* Yoğurt ( 200 gr.)
* Çiğ Badem ( 10-15 adet)
* Bal ( 1 kaşık)

Hazırlanışı

Muzları bir gece önceden buzluğa atın ve dondurun. Tercihen çilekleri de bir gece önceden atabilirsiniz. Bademleri bir poşetin içerisine koyup dövün ve kırılmalarını sağlayın. Daha sonra çilek ve muzu rondoya atıp bir süre birbirlerine karıştırın. Karışan meyvelerin içerisine bal ve yoğurdu ekleyip tekrar rondoyu çalıştırın. İyice birbirine karışan malzemelerin içine badem atıp kaşıkla karıştırın. İsterseniz bu karışımınızı bitter çikolata parçaları ile taçlandırabilirsiniz. Karışımı bir kabın içerisine alıp buzluğa atın. Donduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Çikolata Parçacıklı ve Naneli Dondurma Malzemeler
* Muz ( 2 adet)
* Bitter Çikolara Parçaları ( 1 kaşık)
* Hindistan Cevizi Yağı ( 1 tatlı kaşığı) - İsteğe Göre
* Nane Yaprağı ( istenildiği kadar)

Hazırlanışı

Muzlar bir gece önceden buzluğa atılarak dondurulur. Donan muzlar blenderın içine atılarak ezilmeleri sağlanır. İyice ezilen muzların içine hindistan cevizi yağı eklenir. Naneler ve çıkolataa parçaları eklenir. Tekrar blenderdan geçirilir. Gerek görülürse içine süt eklenebilir. Kıvamı nasıl sevdiğinize göre karar verebilirsiniz. Hazırlanan karışım buzluğa atılıp tekrar dondurulur ve donup istenilen kıvama gelince yenilebilir.

Ahududulu Dondurma Malzemeler

* Ahududu ( 20-25 adet)
* Yoğurt ( 1 bardak)
* Tatlandırmak için Bal ( 1 kaşık)
* Fıstık Ezmesi ( isteğe göre)

Hazırlanışı

Ahududuları blendera alıp püre olana kadar ezin. Ezilen ahududuları bütün malzemelerle birlikte bir kaba alıp güzelce, bütün malzemeler karışana kadar karıştırın. Bütün malzemeler karıştıktan sonra buzluğa atabilirsiniz. Donduktan sonra yiyebilirsiniz.