Sinemada telefonuna baktığında bütün salonu aydınlatan insanları hepimiz biliriz, fakat ekran parlaklığının insan gözünü nasıl etkilediği çoğu zaman umrumuzda olmaz. Telefonunu en yüksek parlaklık ayarında kullanmayı severlerdenseniz Tayvanlı bu kadının gözlerine olanları okuduktan sonra daha dikkatli olmak isteyebilirsiniz.Telefonunu iki yıl boyunca en yüksek parlaklık ayarında kullanan kadının gözlerinde 500 küçük delik oluştu. Chen'i tedavi eden doktorlar, genç kadının iki yıl boyunca her gün gözlerini 625 Lümen değerinde ışığa maruz bıraktığını ve normalde önerilen değerlerin 300 Lümeni geçmemesi gerektiğini söyledi. Dışarı çıktığında da telefonu görebilmek için ekran parlaklığını artıran ve iki yıl boyunca düşürmeyen genç kadının gözlerinde kalıcı hasar oluştu.
Chen, gözlerinin kanlanması ve acımaya başlaması şikayetiyle hastaneye gitti.Bu rahatsızlığına çözüm arayan Chen sol gözünin "kan topladığını" ve görüşünün kalıcı olarak zarar gördüğünü öğrendi.Görünüşe göre sağ gözünün durumu daha da kötüydü.

Chen'in sağ gözünde 500 küçük delik olduğu tespit edildi. Durumu düzeltmek için Chen'e steroid tedavisi uygulandı ve üç gün sonra durumunda gelişme olduğu görüldü. Doktorlar insan gözünün iki saatten daha uzun süreli olarak 600 Lümenden daha parlak bir ışık kaynağına maruz bırakılmasının "gözü mikrodalgada pişirmek"ten farkı olmadığını söyledi.Bu nedenle, doktorlar telefon kullanıcılarını telefon kullandıkları sürece odalarının ışığını söndürmemek konusunda uyarıyor.Chen'in telefonunun modeli tam olarak bilinmese de modern cihazların ekranlarının yaydığı mavi ışığın insan gözü üzerinde ne kadar zararlı olduğu ispatlanmış bir gerçek

Apple kullanıcıları bu durumun önüne geçmek için "Night Shift" modunu kullanabilirler.

"Night Shift" modu ekrandaki renkleri otomatik olarak ayarlayarak gözü daha az yormasını sağlıyor. Android kullanıcılarıysa ekran parlaklıklarını bildirim çubuğundan düşürebilirler.

onedio