Sosyal medya trendleri her geçen yıl değişiyor. Tabiki tüm sosyal medya platformları benzer yaş gruplarına hitap etmiyor. Son verilere göre, Facebook’u kullanan 55 yaş üstü kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor.

55 yaş üstünün popüler sosyal medya platformu Facebook, genç kullanıcılarını ise günden güne kaybediyor. Facebook özellikle yaşı genç kullanıcılarını elinde tutmakta zorlanıyor. Bunu 2017 yılı verilerine baktığımızda net bir şekilde görüyoruz.


Gençler Instagram’da, 55 yaş üstü Facebook’ta

2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 yaşın üstünde kullanıcı sayısı yüzde 67 iken şu an bu oran yüzde 51. Bundaki en önemli sebep gençlerin ebeveynlerinden ve akrabalarından uzak kalmak istemesi.

Kullanım oranları 35-54 yaş aralığında da düşmüş durumda. 2017’de bu oran yüzde 72 iken günümüzde yüzde 69.

55 yaş üstü kullanıcıların sayısı ise sürekli bir yükselişte. Yalnızca 2018 yılından 2019 yılına kadar yüzde 49’dan yüzde 53’e çıkan 55 yaş üstü kullanımı yakın zamanda daha da yükselecek gibi duruyor.

Gençler son yıllarda daha çok Snapchat ve Instagram’a çevirdi. Bu uygulamalar özellikle daha kolay bir kullanım sunduğu için tercih ediliyor. Son zamanlarda Facebook cephesinde yaşanan gizlilik skandalları da gençlerin bu platformdan uzaklaşmasına neden oluyor.