Son dönemde internet ortamında oldukça artan ırkçı ve ayrımcı söylemler; Facebook ve diğer sosyal medya platformlarını da harekete geçirdi. Facebook, dün yaptığı açıklamayla platformdaki ırkçılığı ve ayrımcılığı öven içeriklerin yasaklandığını duyurdu.

Ünlü teknoloji haber sitesi Motherboard'un haberine göre Facebook, önümüzdeki günlerde platformdaki ırkçı ve ayrımcı söylem içeren gönderiler için kurallarında değişiklik yapacak. Facebook, yapılacak değişikliklerle daha önce yasakladığı ırkçı söylem içerikli gönderilere ek olarak ırkçılığı ve ayrımcılığı öven gönderileri de yasaklamaya hazırlanıyor.Yeni Zelanda’daki cami saldırısının canlı olarak yayınlanmasına karşılık yapay zekâ algoritmalarının yetersiz kalmasıyla eleştirilerin hedefi hâline Facebook, bu hamlesiyle aşırılık yanlısı ideolojilere karşı mücadeleye devam edileceğinin sinyallerini verdi. Bilindiği üzere şirket, 2017 yılında Virginia'da protestocu Heather Heyer'in ölümüyle son bulan bir miting sonrası politikalarında değişikliğe gitmiş ve ayrımcı söylem içeren gönderileri yasaklamıştı.

2017'de yapılan değişiklik sıkı bir şekilde uygulansa da Facebook'un bu hamlesi, ırkçı ve ayrımcı söylem içerikli gönderilerin önünü kesememişti. İfade özgürlüğü, sahte haberler ve güvenlik endişeleri konusunda konuşan Zuckerberg, “İnsanların şiddet planlamasına, birbirlerine saldırmasına veya kötü şeyler yapmasına izin vermeyeceğiz. Bu bağlamda, bazı ilkelerin değişmesi gerekiyor” açıklamasıyla ne kadar kararlı olduklarını ortaya koydu.

Eğer platformdaki bir içerik, bir insana fiziksel veya mental anlamda zarar veriyorsa bu içerik Facebook'ta olamamalı diyen Zuckerberg, platformdaki yeni değişikliklerle ayrımcılığın önüne geçeceklerini belirtti. Facebook'un platformda yapacağı değişikliklerin ne kadar etkili olacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.