Facebook'çulara "narsist"müjdesi!

Facebook kullanıcılarını rahatlatan açıklama: "Merak etmeyin, narsist değilsiniz!"

Toronto York Üniversitesi'nin Facebook ve narsistlerle yaptığı bir araştırma medya tarafından yanlış anlaşıldı. Araştırmanın başlığını gören bazı medya organları, araştırmanın anlatmak istediğini Facebook kullanıcılarını narsistlikle suçladı. CBS şu şekilde bir başlık attı; "Facebook kullanıcılarının narsist olması büyük bir ihtimal." Daily Mail ise "Facebook kullanıcıları narsist ve kendilerine saygıları yok" dedi.

Ancak araştırmanın ortaya çıkardığı şey, Facebook gibi sosyal arkadaşlık sitelerini narsist eğilimi olan kullanıcıları kendilerini daha çok çektiğiydi. Yani Facebook, beni narsist yapar mı acaba, diye korkmanıza gerek yok. Narsistlik eğiliminiz varsa zaten Facebook ya da başka sosyal ağları kullanmadan da vardır diyor araştırma.

Bilim adamı Walter Ong'un da dediği gibi, yazının bulunmasıyla beraber insanlar artık kendilerini ifade edebilmeye başladılar. Yazının öncesinde kendisini yalnızca konuşarak anlatan insanlar, kendilerini anlatırken, "başkalarına sorun ben nasıl biriyim?" diye cevap veriyorlardı. Bu durumda büyük bir benzetme olsa da Facebook'u yazının keşfi gibi nitelendirebiliriz. Facebook'la insanlar artık kendilerini daha rahat ve açıkça anlatabiliyorlar.