Kredi Kartı Nasıl Kapatılır

Kredi kartını kapatmak isteyenlerin yapmaları gereken birkaç basit şey vardır. Ancak öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki kredi kartını kapatmak ile kredi kartını iptal ettirmek aynı şey değildir. Kredi kartının kapatılması basit bir işlem iken iptal edilmesi daha zor bir işlem şeklinde algılanmaktadır.

Kredi Kartları Hangi Durumlarda Kapatılır?

Kredi kartı kullanımının artması ekonomi ve finans sektörünün çok istediği bir durumdur ancak buna karşılık müşteriler bazen kredi kartı kullanımlarını sonlandırmak isteyebilmektedirler. Kredi kartını kapatmak kredi kartının çalınması, kaybolması veya kullanılmamasından kaynaklı müşteriler tarafından bir süreliğine kapatılması anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda bankaların müşteri hizmetlerini aranıp gerekli talimatların verilmesi ile kredi kartları kullanıma kapatılmaktadır.

Kapatılan Kartlar Tekrar Kullanıma Açılabilir

Kredi kartını kapatan müşteriler daha sonra tekrar rahatlıkla kredi kartları kullanımı açabilirler. Bunun için yapmaları gereken müşteri temsilcisini aramak ve konuşmak yeterli olacaktır. Müşteri temsilcisini aramak yerine en yakın bir banka şubesine uğranıp yazılı talimat da verilebilir.

Kredi kartınızın kapanması demek kredi kartının tamamen iptal olduğu anlamına gelmez. Mesela kredi kartı aidatları kart kapalı iken de işletilmektedir. Kartın kapalı olduğu halde yıllık kart aidatı borcu ile karşılaşmak müşteriler için can sıkıcı bir durumdur. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için kredi kartı kapatma ve kredi kartı iptali işlemleri arasındaki farkı iyi bilmek gerekir.

Kredi Kartı Kapatma ve İptal Arasındaki Fark

Peki, kredi kartı iptal etmek nasıl olur. Kredi kartını iptal etmek için yine müşteri hizmetlerini arayabilir ve talepte bulunabilirsiniz. Bankacılık kanuna göre her müşterinin kredi kartında tek taraflı olarak iptal edebilme hakkı vardır. Kredi kartı iptal talebinden sonra bankaların kredi kartını 7 gün içerisinde iptal etmesi gerekmektedir.

Bankalar bu süre zarfında müşterilerini tekrar kazanmak için sürekli arayarak müşterilerine farklı cazip teklifler sunabilmektedirler. Bu tekliflerin başında kredi kartının kapatılmaması durumunda kart kullanımı için kesilen yıllık kullanıcı aidatını düşürülmesi gelmektedir. Yine kredi kartını kapatılmaması durumunda bir miktar miktar bonus para teklifi gelebilmektedir. Bu teklifler çoğu zaman müşteriler tarafından cazip bulunmakta ve kredi kartlarını kapatma isteklerinden vazgeçmektedirler.