Neden Bankacılık ve Finans Bölümü


Milyonlarca gencin üniversite sınavlarına girdiği Türkiye'de Bankacılık ve Finans da öğrencilerin ilgisini çeken bölümlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Ekonomi alanında çalışmak isteyen gençlerin tercih ettiği bölüm gelecek için de umut verici bölümler arasındadır.

Ekonomi hiç bitmeyecek bir alan olarak bulunmaktadır. Ekonomi ile alakalı olarak çalışan birçok şirket ve kuruluş da olduğu için mezunlarına iş bulma noktasında da avantajlar sağlamaktadır.

Bankacılık ve Finans Bölümleri Günümüz Ekonomi Koşullarına Göre Eğitim Veriyor

Bankacılık Ve Finans Bölümü öğrencilerine eğitim süresi boyunca ekonominin temel kavram ve kurallarını öğretmenin yanında, bulunulan çağda ekonomik koşulları ile alakalı eğitimler de sunmaktadır.

Ekonomi bir sosyal bilim olması nedeniyle diğer tüm sosyal bilimler gibi sürekli bir değişim sürecinden geçmektedir. İletişim teknolojilerinin son sürat ilerlediği çağımızda ekonomi ve finans çevreleri de bu değişimlerden etkilenmektedir.

Örneğin internet daha 25 yıl öncesine kadar etkin değil iken artık mevcut ticaretin çok büyük bir kısmı internet ortamında gerçekleşmektedir. İnsanlar gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılamak için internet üzerinden alışverişlerini yapmaktadır.

Yeni Ekonomik Kavram ve Terimlerinin Öğrenilmesini Sağlıyor

Bu durum beraberinde yeni ekonomik kavram ve terimlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu durumda internet üzerinde yapılan işlemlerin güvence altına alınması için finans sektörü ile alakalı yeni hukuk kuralları da oluşmaktadır. Bu aynı zamanda yeni bir ticaret hukuku anlamına gelmektedir. Ticaretin sanal ortama kayması, yeni bir ticaret hukuku oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır. Bankacılık ve finans bölümü öğrencilerine bu güncel bilgileri kazanmaktadır.

Mezunlarına Geniş İş İmkanları Sunuyor

Bankacılık Ve Finans Bölümü okuyan öğrenciler birçok banka ve finans sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde iş bulabilmektedir. Ancak bu iş imkanlarını elde edebilmek için sadece üniversite eğitimine bağlı kalmamak gerekmektedir.

Çünkü milyonlarca kişinin üniversite mezunu olduğu düşünülecek olunursa sadece bir üniversite diploması sahibi olmak yeterli olmamaktadır. Üniversite diplomasına ek olarak alınacak mesleki eğitim sertifikaları ve eğitimler bankacılık ve finans bölümü mezunlarını bir adım daha öne çıkaracağı görülmektedir.

Özellikle bilgisayar teknolojilerini aktif bir şekilde kullanabilen mezunlar bankacılık ve finans sektöründe öncelikli olarak tercih edilmektedir.