Hamilelikte Bilinmesi Gerekenler

Bir bebeğin dünyaya gelişi çok özel bir durumdur. Bayanlarda bebeğe hamilelik ve doğum farklı farklı tepkimeler göstermektedir.

Bazı annelerde hamilelik zor geçip doğum kolay olurken bazı annelerde hem doğum hem hamilelik zor geçmektedir. Ama bazı şanslı anneler de ise her ikisi de kolaylıkla olmaktadır. Anneler kolay bir hamilelikten önce nasıl kolay hamile kalınabilir diye bunun peşine daha önceden düşmektedir.

Hamile Kalmak Adına

Hamilelik öncesi testlerden ve ön kontrollerden geçen anne adayı bedensel olarak ve hormonları yönünden bir sıkıntı görülmüyorsa kendisinde artık hamile kalmak için ilişki sonrası bir müddet hareket etmeden yatmayı tercih etmelidir.

Özellikle nasıl kolay hamile kalınır diye araştırırken adet döneminin takip edilip özellikle adet bitiminden 3-4 gün sonrasında daha kolay olacağını görebilecektir.

Yumurtanın Tutunabilmesi

Hamile kaldıktan sonra ilk haftalar yumurtanın rahme tutunması adına dikkat edilmesi gereken günlerdir. Bu haftalarda ağır kaldırmamaya ve fazla hızlı hareket etmemeye dikkat edilmelidir.

3. haftada anneden hafif kan gelmesi bebeğin yani yumurtanın tutunmaya çalıştığının işaretidir. Fakat daha çok kan gelmesi ise sıkıntılı bir durum olabileceğinden doktora başvurulması gereklidir.

Gelişen Bebek

Rahme tutunan bebek hızlı bir şekilde bölünmeler gerçekleştirerek organları oluşmaya başlayacaktır.

İlk 7 haftadan sonra annede mide bulantıları artabilmektedir ve bu bazı annelerde on iki hafta kadar bazı annelerde yirminci haftaya kadar yoğun devam edebilmektedir.

Anne adayının bulantıyı önleyebilmek ya da daha aza indirmek adına bazı uygulamalara dikkat etmesi gerekir. Sabahları uyandığında yatakta kımıldamadan birkaç çubuk kraker yenilir. Yağsız yemekler yapılır, Ağır koku olan ortamlardan uzak durulur.

Yoğun bir bulantıya sahip olunduğunda doktora başvurulmalıdır. Belki bir serum ile rahatlatma olur. Özellikle anne on dördüncü haftaya kadar bulantıdan ya da yemek yiyememekten dolayı endişe etmemelidir.

Anneler bu dönemde bebeğin beslenememekten korkmakta ve huzursuz olmaktadırlar. Oysa doktorlar on dördüncü haftaya kadar bebeğin annede bulunan besinleri vücudundan rahatlıkla alabildiğini, anne ne kadar beslenmese bile bebeğin anneden gerekli ihtiyacını karşıladığı dile getirilmektedir.

Annenin rahatladığı dönem gelmeye başladığında artık düzenli yemeklerine dikkat etmeli kalsiyum, demir, D vitamini, B vitaminlerini sağlayıcı gıdalar tüketmeye gayret etmelidir.

Dikkat edilen gıdalardan sonra bir de unutulmaması gereken nokta; annenin gece yatarken özellikle yirminci haftadan sonra sol kolu üzerine yatmalıdır. Bebeğin sağ tarafı orada olacağından dolayı bebeğin rahat bir şekilde kalbinin çalışmasına destek olacaktır. Bir de anne rahat kıyafetleri tercih ederek hem rahim kanalını dar pantolonlarla sıkmamış olacaktır.