Hayvan Deneylerini Savunan Şirketler

Teknoloji gün geçtikçe ilerlemiş, insanların ihtiyaçları ve hastalıklar gittikçe artmıştır. Hastalıklar arttıkça bunlara çare bulmak için yeni tedaviler, yeni deneyler ve tedavi edici ilaçlar geliştirilmeye başlanmıştır. Zaman geçtikçe kadınlarımızın kendilerini güzel göstermek için kullandığı makyaj malzemeleri de raflarda daha fazla yer tutmaktadır. Bu saydığımız makyaj malzemeleri, tedavi ilaçları veya kullandığımız temizlik malzemeleri bizlere ulaşmadan önce çeşitli deney ve gözlemlerden geçiyor. Peki, bu yapılan deneyler hangi canlılar üzerinde yapılıyor hiç düşündünüz mü?

Devlet tarafından belirlenen bazı kanunlar çerçevesinde hayvanlar denek olarak kullanılıyor. Çeşitli testlerden geçen hayvanları canının yanıp yanmadığı önemsenmiyor. Her gün bir sürü hayvan üzerinde kapalı bir alanda defalarca test uygulanıyor. Bu hayvanların birçoğu bu testler sonucu ölebiliyor.

Tehlike Saçan Kozmetik Ürünler

Kozmetik şirketleri hayvanlar üzerinde test yapma konusunda en ön sırada gelmektedir. Birçok şirket hayvanlar üzerinde denediği ve hayvanlara zarar verdiği bu deneylerin sebebi olarak, ürün içinde bulunan maddelerin insanlar üzerinde kullanımının uygunluğunun araştırmak olduğunu öne sürer. Çin ve Brezilya kullanılan kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesini gerektiren kanunlar bulundurmaktadır. Fakat başka hiçbir ülkede böyle bir kanun yoktur.

Hayvanlar Üzerine Yapılan Deneyler ve Eziyetler

Hayvanların tıraşlanmış olan vücuduna uygulanan madde ile hayvanların bu maddeye ne kadar dayanabileceği ve maddenin hayvanı ne kadar miktar verildikten sonra öldüreceği test edilir. Başka bir test de hayvanların gözlerine ve cilt dokusuna yapılır. Burada da uygulanan maddenin göz dokusunu ve cildi tahriş edip etmeyeceği araştırılır. Başka bir deneyde ise kozmetik ürünlerinin, hamile kadınlar üzerindeki etkisi araştırılır. Bu deneyde hamile olan tavşanlar denek olarak kullanılır.

Gelişen teknoloji ile birlikte hayvanlar üzerinde yapılan bu deneyler engellenebilir. Fakat maliyeti daha düşük olduğu için, şirketler deneylerin hayvanlar uzerinde yapılması gerektigine dair savunma yapmaktadır.

Bunun sonucunda da hala deneylerde hayvanlar kullanılmaktadır. İşte deney yaparken hayvanları kullanan bazı kozmetik firmaları:
Air Wick, Lancome, Fnish , Aze, Avon, Biotherm, Braun, Cacharel, Yves Rocher, Victoria's Secret, Vicks, Vichy, Vaseline, Calgon, Carefree, Clear, Comfort, Tommy Hilfiger, Signal, Pantene , Nıvea, Hugo Boss, Glade ...
Aldığınız ürünün hayvanlar üzerinde test yapılıp yapılmadığını anlayabilmek için, ambalajın üzerlerinde yazan " hayvanlar üzerinde test edilmemiştir" ibaresini kontrol ediniz.