Kukumav kuşu, küçük, tıknaz, 'sert' bakışlı bir baykuştur. Görünümüyle dikkat çeken kukumav kuşu, uçuşunu alçaktan, hızlı ve dalgalı yapar. Peki, kukumav kuşu hangi kuş türüdür? Kukumav kuşunun özellikleri nelerdir? İşte Kukumav kuşu hakkında tüm bilgiler...Kukumav kuşu, kırsal bölgelerde tarlaların ve bahçelerin yakınlarında yaşayan, sert bakışlı bir kuş türüdür. Görünümüyle dikkat çeken kukumav kuşu, uçuşunu alçaktan ve dalgalı bir şekilde gerçekleştirir. Tüm dünyada oldukça yaygın olan kukumav kuşları, global olarak yaklaşık 10,000,000 km2'lik alana yayılmış bir kuş türüdür. Peki kukumav kuşu hangi kuş türüdür?Kukumav kuşunun özellikleri nelerdir?

Kukumav kuşu hangi kuş türüdür?

Kukumav kuşu, küçük bir baykuş türüdür. Uzunluğu 21-22 santim kadardır. Kukumavlarda dişi tek başına kuluçkaya yatar.*Üreme döneminde 3-5 yumurta çıkartır. Kuluçka dönemi yaklaşık 28 gün sürer. Yumurtalar beyaz, pürzsüz ve mattır. Yumurta boyutu 34 mm x 29 mm'dir.*Yeni çıkmış yavrular ilk günlerde anne tarafından beslenirken ilerleyen günlerde hem anne hem baba tarafından beslenirler.*Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 26 gün sonra tamamen tüylenirler.

Kukumav kuşunun özellikleri nelerdir?

Vücudunun üst yarısı düzensiz beyaz benekli sıçan renginde, yüzü grimsi beyaz, vücudunun alt yansı beyazımsı üzerine uzunlamasına kahverengi çizgili, kanat ve kuyruk tüyleri turuncumsu beyaz lekelidir.*Gözleri kükürt sarısı rengindedir. Kafası orta irilikte, gagası kökünden itibaren kavisli, bacakları oldukça uzun, kanatları kısa ve yuvarlak, kuyruğu kısa ve ucunda düz kesilmiş gibidir. Peçesi belirsiz olmakla beraber,*başka gündüz baykuşlara kıyasla daha nettir. Gündüzleri sıklıkla ağaçların dallarında, direklerde, ahırların çatılarında *ya da taş ve toprak yığınları üzerinde dimdik oturur. Uçuşu alçaktan, hızlı ve dalgalıdır.*Kukumav kuşu nerelerde yaşar?

Kukumav kuşları, kırsal bölgelerde tarlaların ve bahçelerin yakınlarında yaşar. Özellikle yeşillik yerleri severler ve ormanlık alanlarda yaşamayı sevmezler.*Eski binalardaki çatlaklara, boşluklara ve kum tepelerindeki deliklere de yuva yaparlar. Genelde ılıman bölgeleri severler. Kukumav kuşları genellikle*İskoçya,*İrlanda,*İzlanda*ve*İskandinav ya'nın büyük bir bölümünde görülmemektedir. Ülkemizde is uygun tabiatın olduğu yerlerde yaşamaktadır.*

Kukumav kuşu nasıl beslenir?

Kukumav kuşları genellikle böcek, tırtıl, solucan ve çıyan ile beslenir. Özellikle yavruları çıkınca
fare, küçük memeliler ve küçük kuşları da avlar. Kendini boyutlarına yakın güçlü pençeleriyle kendi boyutlarına yakın hayvanları dahi avlayabilir.*

Kukumav kuşunun davranışları nasıldır?

Kukumav gece aktif olmasına rağmen aslında gececi değildir. Gündüzde aktif olan kukumav kuşları, gün içinde telefon direklerine, çitlere, çatı ve bacalara konmuş olarak görülebilir. Yaklaştığını zaman kafasını sinirli ve telaşlı bir şekilde aşağı yukarı sallar.