Yaygın Adı: Şişen engerek

Bilimsel Adı: Bitis arietans

Alt familya: Viperinae

Familya: Viperidae (engerekgiller)

Alt takım: Serpentes (yılanlar)

Takım: Squamata (pullu sürüngenler)

Boyutları: 90 cm’den 1.8 m’ye kadarFiziksel Özellikleri: Geniş başlı ve yuvarlak burunlu, oldukça yapılı bir vücut; pulları karına çıkıntılı; rengi değişiklik gösterir; çoğu koyu gri; büyük, krem rengi kenarlı nişanlar veya arka aşağısında “U” şeklinde işaretler olan kirli-sarı ya da kahverengi vücutları vardır.

Alışkanlıkları: Karasal, hava durumuna göre gececil veya gündüzcüldür.
Yaşam Çizgisi: Yavrularını canlı ve kümeler halinde doğurur; bir seferde en çok 156 yavru kaydedilmiştir; gebelik süresi 90-120 gündür.

Beslenme Tarzı: Memeliler, kuşlar ve kertenkeleler.

Yaşam Alanı: Çok uyumludur; kapalı, sık ormanlar ve en kurak çöller dışında her yerde görülebilir.

Yeryüzünde Dağılımı: Afrika Sahrasının güneyinde yalıtılmış bir nüfus ile Fas’ın güneyinde bulunur; Kongo havzasında bulunmaz; Arap Yarımadasında küçük bir nüfus bulunur.
Türün Durumu: Oldukça yaygın.

Benzer Türler: Yoktur, diğer büyük engerekler renkli, geometrik şekillere sahiptir.

Zehir özellikleri: Nispeten toksiktir ama asıl tehlike, büyük miktarda enjekte edildiğinde gelir, bir insanı kolayca öldürebilir, zehir yavaş hareket eder, tedaviyle vakaların yüzde 90’dan fazlası kurtarılabilir.

Şişen engerek, en çok rastlanan Afrika yılanlarından biridir. Geniş bir dağılıma sahip olmakla birlikte, aynı zamanda farklı habitatlarda gözlenir ve büyük olması sebebiyle dikkat çekicidir.

Şişen engerek yılanı

Bu yılan türü kıtada diğer yılanlara göre insan ölümlerinden daha fazla sorumludur. Afrika'da geniş bir yaşam alanları vardır. Yaklaşık kıtanın yarısında yaşarlar. Çok iyi saklandıklarından, kurbanları genellikle şişen engerek yılanını görmez. Yavaş hareket ettiğinden ve kaslı olduklarından genellikle kaçmazlar. Ancak saldırı teknikleri iyidir. Vücudunu havaya iter ve kurbanının üzerine atlar. Ucu delik olan 1 cm lik dişleriyle zehrini zerk eder. Zehir kurbanın kan hücrelerini ve dokusunu hemen yok eder. Kurbanların bir çoğu hayatta kalsa da, çok sayıda kurban olduğundan ölüm oranı fazladır.