Genellikle yabancı forumlardan yararlanarak türkçeye çevirerek bu yazımı sizlere sunuyorum. Buraya bu optimizasyonla ilgili daha fazla şey öğrendikçe güncelleyerek konuya ekleyeceğim..1 - Sitenize CACHE programı yükleyin.

Wordpress php bir sistemdir. Ve sayfalar dinamik yapıdadır. Her sayfa yenilenmesinde database'i sorgular ile boğacağından yüksek hiti olan sitenizde hantallaşma ve ya çökme gibi durumlara sebep olacaktır. Ve yüksek trafik harcayacaktır..
Bu yükü azaltmak için sayfalarımızı statik bir yapıya kavuşturmamız gerekir. Bunun içinse aşağıdaki pluginlerden birisi kurulmalıdır.
pluginlerinden birini kurun. Ben w3 total cache öneriyorum..

Bu plugin'lerin kurulumları sitede mevcuttur. Mesela plugin'in çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için sayfanızın kaynak kodlarına bakarak en altta ki şu kodları gözlemleyiniz..

<!-- This site's performance optimized by W3 Total Cache. Dramatically improve the speed and reliability of your blog!


Minified using disk
Page Caching using disk (enhanced) (cookie is rejected)
Database Caching using disk (user is logged in)

Served from: server.hostunuz.com @ 2010-01-23 22:14:00 -->

2 - MYSQL dosyalarınızı optimize edin.

MYSQL dosyalarınızın optimize edilmesinin 2 yolu vardır. Birincisi manuel yol ile pHpmyadmin e girerek tabloların hepsini seçiniz. Resimde de görüldüğü üzre aşağıdan OPTIMIZE/UYARLA kısmını seçerek mysql dosyalarınızı optimize edebilirsiniz.
Bu yol size yorucu geldiyse eklentisiyle de admin panelinizden dosyaları optimize edebilirsiniz.

Ama size önerim manuel yöntemle yapmanızdır..
3 - Eski eklentilerin tablolardan kaldırılması.

Eski eklentilerinizi şu an kullanmıyorsanız ve panelinizden silin. Ama bu iş paneldeki eklentileri silmekle yetmiyor. Bu eski eklentiler database de hala durmakta ve sitede hantallık yaratmaktadır.
Bunlardan kurtulmak için eklentisini sitenize kurun. Ve ayarlar kısmından eskiden de kullandığınız eklentilerin tabloları yer almaktadır. Onların hepsini silin..

4 - Header optimizasyonu.

Header.php dosyanızda aşağıdaki kodu ;


Kod:
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" <?php language_attributes(); ?>><head profile="http://gmpg.org/xfn/11"><meta http-equiv="Content-Type" content="<?php bloginfo('html_type'); ?>;charset=<?php bloginfo('charset'); ?>" />
Bu kodlarla değiştirin ;


Kod:
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" dir="ltr"><head profile="http://gmpg.org/xfn/11"><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
Bu da sitenizin hızlanmasına yardımcı olur ve gereksiz database sorgusu yapmaz.

5 - Taslakları silmek..

Biliyorsunuz ki bir konu açarken 4-5 kere wordpress taslak kaydediyor. Benim sitemde 1700 taslak bulunuyordu. Ve hepsini aşağıdaki eklenti sayesinde sildim. Gereksiz taslakların silinmesi sitenizin hızlanmasına yardımcı olur.

Plugins klasörüne atın ve aktifleştirin.
Daha sonra ayarlar bölümünde bütün gereksiz taslakları gösteriyor. Bir tuşla hepsini silin.

Bu eklenti ile Database tablolarının optimizasyonunuda yapabilirsiniz..

6 - Header ve footerdan gereksiz kodların silinmesi

Bunların dışında headerdaki dğier sorguları da kaldırmanız yararınıza olacaktır. Nedir bunlar derseniz:


Kod:
1. <link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>" type="text/css" media="screen" />Asagidaki ile degistiriyoruz<link rel="stylesheet" href="http://www.siteisminiz.com/wp-content/themes/TEMAiSMi/style.css" type="text/css" media="screen" />2. <link rel="pingback" href="<?php bloginfo('pingback_url'); ?>" />Bunu asagidaki ile degistiriyoruz<link rel="pingback" href="http://www.siteisminiz.com/xmlrpc.php" />
Bu ve buna benzer sorguları kaldırarak mysql sorgunuzu azaltabilir ve sitenizin hızlı acılmasını sağlayabilirsiniz.
Aynı işlemleri footer içinde uygulamanız menfaatinize olacaktır.


7 - Kategorilerin Elle girilmesi

+ kategorileride manuel yapabilirsiniz