Buscopan, tableti eczanelerde satılan ve iğne yoluyla da vücuda uygulanabilen bir ağrı kesici türüdür. Kasları gevşetici etkisi bulunduğu için birçok amaçla kullanılmaktadır. Özellikle adet sancısı, böbrek taşı düşürme sırasında oluşan kuvvetli böbek ağrısı gibi türlerde oldukça etkili bir ilaç olarak tanımlanabilir. Kasları gevşetmesinin ardından verdiği uyku haliyle de ağrı sebebiyle uzun süre uyuyamayan ve uykusuzluk gerginliğini yaşayan kişilerin de ilacın kullanıcıları arasında sayılmaktadırlar.

Bu kadar kuvvetli bir ağrı kesiciden bahsettiğimizde, kuşkusuz ki aklımıza ilk gelen şeylerden birisi de bu ilacın zararları ve yan etkileri üzerine olmakta. Zira parol gibi hafif ağrı kesiciler konusunda doktorlar hiçbir sorun yaşanmayacağı konusunda görüş bildirirken, Buscopan konusunda daha tedbirli bir şekilde konuşmaktalar.

Buscopan zararları nelerdir? Kullanımında nasıl bir sınırlandırmaya gidilmelidir, doz aşımında ne gibi sorunlarla karşılaşırız? Bu yazımızda bunların üzerine çeşitli bilgiler vereceğiz.

Buscopan, günde 3 kez, doktorunuzun talimatın göre birer veya ikişer tablet halinde suyla yutularak vücuda alınmaktadır. İçindeki parasetamol etken maddesi sayesinde ise hızlıca etkisini göstermektedir. Dolayısıyla parasetamol konusunda hassas bir vücudunuz varsa bu ilacı kullanmamanı önerilir. Buscopan ‘ın bilinen yan etkileri arasında ise beyaz kan hücresi sayısını azaltması, aşırı terleme, ara ara tekrarlayan veya sürekli olan baş dönmesi ve göz kararması gibi durumlar bulunmaktadır. Nadir olarak bayılma gibi durumlar görülse de, çok sık rapor edilmediğini söyleyebiliriz. Ayrıca aşırı şekilde uyku hali yapan bu ilaç, konsantrasyon ve dikkat konusunda çeşitli problemlere yol açtığından ötürü ağır makina ve araç kullanan kişilere işleri devam ederken kesinlikle önerilmemektedir. Hafif bir etki olarak ise taşikardi (kalp atışının aşırı hızlanması) ve deride hassaslaşma ve kızartılar rapor edilse de, bunlar oldukça hızlı geçen komplikasyonlardır.