Ibuprofen içeren ilaçlar hakkında yeni bir iddia gündeme geldi. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonucuna göre ilacın ölüme kadar birçok yan etkisi ortaya çıktı.

Fransız ve Danimarkalı bilim insanları, geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir araştırmanın skandal sonucunu kamuoyu ile paylaşmış, İbuprofen içeren ilaçların erkeklerde kısırlık yaptığını ortaya çıkartmışlardı. İlaçla ilgili korkutucu sonuçlar görünüşe göre bununla da sınırlı değil. İlaç hakkında yeni iddialar bu sefer ABD’den geldi.

YAN ETKİLER ÖLÜME KADAR GİDİYOR
ABD’deki Boston Üniversitesi’nde yapılan bir dizi çalışmaya göre, ilacın iç kanamadan tutun da kalp krizine kadar ölümle sonuçlanabilecek birçok ciddi yan etkisi daha saptandı. Uzmanlar, bu denli tehlikeli sonuçlara davetiye çıkartabilecek ilacın sadece doktor gözetiminde kullanılması gerekti açıklamasını yaptı.

AĞRI KESİCİLERDE İBUPROFEN VAR
İbuprofen maddesi, ilaç endüstrisinde sıklıkla tercih ediliyor. Madde hem grip gibi hastalıkların tedavisinde hem de romatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Özellikle piyasada satılan ağrı kesicilerin ve ateş düşürücülerin neredeyse tümünde İbuprofen bulunuyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Öte yandan Sağlık Bakanlığı daha önce ortaya çıkan kısırlık iddiaları hakkında bir açıklama yapmıştı. Bakanlık, yapılan çeşitli testler sonucunda söz konusu iddiaların doğru olmadığını ancak çalışmaların yakından takip edileceğini belirtmişti. ABD’den gelen yeni iddialar hakkında Sağlık Bakanlığı’nın ne diyeceği merakla bekleniyor.