Kanal mode-kipleri


Modelerin kullanım şekli; /mode #kanal -/+kipq; kanal’da founder’in atılamıyacagını gösterir.

Ornek; #egitim kanalında EquaL nickini ” /kick #egitim EquaL ” uyguladıgımda, aldıgım yanıt;

KICK EquaL is +qa; Kanalda ki kişi, protect(&) alır, yani chat diliyle sop alır. Kanalda Yetkili konumundadır.o; Kanalda @ op yetkisi vardır, Kısıtlı bir erişimdir bu.h; kanal’da kullanıcıya, halfop% verir, Kanal yardımcısı olarak’da bilinir.v; Kullanıcıya voice verir, genelik’le #Help kanallarında kişiye söz hakkı vermek icin uygulanır, +m(konuşma yasagı olan kanal) olan bir kanalda, konuşma yetkisi verir.b; Bir kullanıcıyı kanaldan atmak icin kullanılır.c; Kanala renkli mesaj yolliyamazsınız.C; Kanal’a CTCP {ping, version, finger} komutlarının gitmesini engeller.D; Kanal’a ” /me ve /ame ” mesajlarının kanala gönderilmesini engeller.

not; her sunucuda aktif olmayabilir.d; /part #kanal mesaj , /quit mesaj , komutlarındaki cıkış mesajını engeller.

not; Kanalda +c modesi aktif degilse, cıkış mesajları renki olarak gözükecektir.e; exceptions kanalda bir nick’e koruma verir, ve atılan hicbir ban’dan etkilenmez.

not; Sadece akick komutu tarafından atılabilir, cünkü akick işlemi servisler tarafından gercekleştirildiginden +e’nin bir gecerliligi olmayacaktır.f; Değişik kanal korumalarına sahip geniş caplı bir kip’dir +f . Bunun icin ayrı bir başlık acıcam.i; Kanala sadece davetliler girebilir. (invite only)I; Kullanıcıyı (+i)(davetsel kanal) moduna alınmış kanala girebilmesi icin kullanılır.j; Kanala yapılacak girişlerde, belirtilen sayıdan sonraki girişlere süre koymak icin kullanılır.

Örnek; /mode #Tr +j 3:4 -> Kanalıma 4 saniyede en fazla 3 kullanıcı girebilsin demektir.

Kullanımı; /mode #Kanal +j Sayı:Süre , süre saniye cinsinden olur.A; Sadece Adminlerin girebileceği kanal icerigini taşır, IRC operatör dahil giremez.

not; Yöneticiler içindir.(aA)G; Sunucu tarafından yasaklanmış sözcüklerin sansürleneceği kanal.O; Sadece IRCOP’ların girebileceği kanal.

not; Yöneticiler için. (O)Q; Kick komutunun uygulanmadıgı kanal.k; Kanala giriş icin şifre(key) koyar. bilmeyenler haliyle giremez.

Kullanımı; /mode #Kanal +k Şifre -> Şifre herhangi bir karakter olabilir.K; +i alınmış bir kanal’a, kullanıcıların kendilerini davet etmek icin uyguladıkları, “/knock #kanal beni davet edin” mesajını engellemek icin uygulanır.m; Kanalda server prefix’lerinden $prefix(+,%,@,&,~) almamış kişinin konuşamayacagı kanaldır.l; Kanal’a kullanıcı sayısı olarak limit koyar.

Kullanımı; /mode #kanal +l SayıL; iki kanal’ı birbirine link’lemek icin kullanılır, genel’de l kip’i ile birlikte kullanılır.

Örnek; /mode #Kanal1 +lL 1 #Kanal2 -> Kanal1'e girmeye calışan , #Kanal2'ye yönlendirilecektir. Kalıcı olarak mlcok ile yapılabilir, /Chanserv set #Kanal1 +lL 1 #Kanal2M; Sadece Kayıt’lı nick’lerin konuşabilecegi kanal’dır. -r Registersiz nickler kanal’a yazamaz.N; Kanalda sadece server $prefix’lerini (+,%,@,&,~) almış kullanıcılar nick’lerini degişebilir.S; Renk kodları içeren mesajların bu kodlardan süzülüp, düz yazı olarak kanala gelmesini saglar.V; ” /invite nick #kanal ” komutunun yasaklanmış oldugu kanal.n; Kanal’a dışardan mesaj atılamaz.

Örnek;

[11:19:09] *** EquaL mod değiştirdi:-n

Farklı bir mIRC penceresinden uygulanan komut; /msg #egitim selam Equal

#egitim kanalına şöyle yansıyor; [11:19:34] <TurkServ> selam EquaL

[11:19:50] *** mod değiştirdi:+n

Kanalı +n’ye alıp, farklı bir mIRC penceresinden uyguladıgımız aynı komut bu sefer engel’e takılıyor ve yanıt olarak; ” #egitim No external channel messages (#egitim) ” cevabını alıyoruz. yani #egitim kanalına dışardan mesaj atılmaz.p; Kanal’ın “private channel” ozel kanal oldugunu belirtir, /list komutunda cıkmaz.r; Kanal’ın kayıtlı oldugunu belirtir.R; Kanala kayıtsız kullanıcının giremeyecegini belirtir.s; Kanal’ı, kullanıcıya uygulanan ” /whois Nick ” komutunda, +s uygulanmış kanalı gizler.t; Sadece server prefix’lerinden %,@,&,~ almış kullanıcıların, ” /topic #kanal mesaj ” komutunu uygulayabilecegi kanal.T; Kanalda server prefix’lerinden +,%,@,&,~ almış kullanıcıların, ” /notice #kanal mesaj ” komutunu uygulayabilecegi kanal.z; Güvenli baglantı dedigimiz, Secure Sockets Layer’dır. Sadece Guvenli bir linkden giren ve +z nick modesi alan kullanıcılar kanala girebilir

------------------------------------------------------