Her zaman kutsal ve şanlı olan Yusuf, nazik ve sevgi dolu baba, tüm dertlilerin yardımsever dostu! Sen yetimlerin iyi babası ve koruyucususun, savunmasızların muhafızı, muhtaçların ve dertlilerin koruyucu azizisin. Bu isteğime şefkatle yaklaş. Günahlarım, Tanrımın haklı hoşnutsuzluğunu üzerime çekti. Bu yüzden etrafımı mutsuzluk kapladı. Nasıralı Ailenin sevgi dolu koruyucusu, yardım ve koruma için sana geliyorum. Öyleyse, yalvarırım, içten dualarımı, bir babanın kaygısıyla dinle ve istediğim lütufları benim için temin et.
Bunu, Tanrı’nın Oğlunun, bizim doğamıza bürünmesi ve bu kederli dünyaya doğmasını sağlayan sonsuz merhameti aracılığıyla istiyorum.
Bunu, ne Beytlehem’de kutsal Bakireye handa bir sığınak, ne de Tanrı’nın Oğlunun doğması için bir ev bulamadığın zaman katlandığın bıkkınlık ve keder aracılığıyla istiyorum. Her yerden geri çevrilince Göğün Kraliçesinin, dünyanın Kurtarıcısını bir mağarada doğurmasını kabul etmek zorunda kaldın.
Bunu, tapılası bebeğe verdiğin kutsal İsa adının gücü ve sevecenliğiyle istiyorum
Bunu, Bebek İsa’nın ve kutsal Annesinin gelecekte bizim günahlarımızın ve bize duydukları büyük sevginin kurbanı olacaklarını ilan eden Şimon’un peygamberliğinde hissettiğin acı dolu azap aracılığıyla istiyorum.
Bunu, meleğin sana düşmanlarının, Bebek İsa’nın canını almak istediklerini söylediğinde, ruhunda hissettiğin keder ve acı aracılığıyla istiyorum. Onların hain planları yüzünden İsa ve Kutsal Annesiyle birlikte Mısır’a kaçmak zorunda kaldın.
Bunu, bu uzun ve tehlikeli yolculuk boyunca çektiğin ıstırap, yorgunluk ve zahmetler aracılığıyla istiyorum
Bunu, senden geri memleketine dönmen istendiğinde çıktığın ikinci yolculukta Kutsal Bebeği ve Lekesiz Annesini korumak için gösterdiğin özen aracılığıyla istiyorum.
Bunu, bir çok sevinçle ve kederle karşılaştığın Nasıra’daki huzurlu hayatın aracılığıyla istiyorum.
Bunu, tapılası Çocuk, sen ve annesi tarafından üç gün boyunca kaybedildiğinde çektiğin büyük üzüntü aracılığıyla istiyorum.
Bunu, onu Tapınakta bulduğunuzdaki sevincin ve Bebek İsa’nın yanında Nasıra’da yaşarken bulduğun teselli aracılığıyla istiyorum.
Bunu, İsa’nın sana karşı olan itaatkarlığında gösterdiği mükemmel teslimiyeti aracılığıyla istiyorum.
Bunu, bu hayattan, İsa’nın ve Meryem’in yanından ayrılacağın takdiri İlahiyi kabul ederek gösterdiğin, kusursuz sevgi ve uyum aracılığıyla istiyorum.
Bunu, dünyanın Kurtarıcısı ölümü ve cehennemi yenip Krallığını sahiplenmeye girerken seni de oraya özel onur nişanlarıyla aldığında, ruhunu dolduran sevinç aracılığıyla istiyorum.
Bunu, Meryem’in şanlı Göğe Alınışı ve onunla Tanrı’nın huzurundaki sonsuz mutluluğun aracılığıyla istiyorum.
Ey iyi baba! Tüm ıstırapların, kederlerin ve sevincin aracılığıyla sana yalvarıyorum, beni duy ve isteğimi temin et. (isteğinizi söyleyin) Benden dua isteyenlere, Tanrı’nın Planı uyarınca onlar için yararlı olacak her şeyi temin et. Son olarak, sevgili koruyucu azizim ve babam, son anlarımızda benimle ve sevdiklerimle ol ki İsa’ Meryem ve Yusuf’u ebediyen ilahilerle yüceltelim. Amin.