Namaz Nasıl Kılınır 5 Vakit

Namazın Olmazsa Olmazları

Namaz herkesin bildiği gibi Allah'ın insanlara bir farzı yani emridir. Daha da açacak olursak 5 vakit namazı bütün müslümanlar Allah'ın emri olduğu için kılmalıdırlar. Hal böyle önemli olunca namazın olmazsa olmazlarını bilmek gerektir. Öncelikle namazın maddi şartlarından önce manevi şartlarını bilmek gerekir. Bunlara kısaca bakmak gerekirse öncelikle namazdaki önemli olan unsur Allah rızasıdır. İnsan namazdayken kesinlikle riya, kibir veya çıkar amaçlı düşünmemelidir.

Diğer insanlar beni görür ve beni iyi bulurlar düşüncesi veya namaz kılıyorum diye daha çok çıkar sağlarım düşüncesi kesinlikle olmamalıdır. Bunun yanında insan namazdayken her an Rabbi'nin huzurunda olduğunun bilincinde olmalıdır. Manevi şartlardan bir diğeri ise insan namaz anında başka bir unsuru düşünmemelidir. Bunun namazını bozacağını bilmelidir. Bunları bilen insan namazı nasıl kılacağı hakkında birçok bilgiyi edinmiş olur.

Namaz Kılmayı Öğrenmenin Yolları

Namaz kılmayı öğrenmenin birçok yolu mevcuttur. Gerek sanal dünyadan gerekse de birçok camideki hocalardan gerekse de okullardan gerekli yardımları alıp bilgiler edinilebilir. Önemli olan bu yollardan hangisinin kişiye uygun olduğudur. Birey buna karar verip 5 vakit namaz hakkında gerekli bilgeler edinmelidir. Birey camilere yakınsa oralardan, okullarda ulaşabileceği kişiler varsa oralardan veya hiçbiri olmazsa sanal yollardan bilgi edinmelidir.

Namazda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Namaz kılarken insan huşu içinde olmalıdır. Aklındaki namaz dışı düşünceler onu namazdan alıkoyabilir. O yüzden insan namaz kılarken huşu unsuruna dikkat etmelidir. Nasıl yapılacağı konusunda gerekli bilgileri almalıdır. Namaz gün içerisinde 5 vakitte yapılır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise bu vakitlerdir. Birey vakitleri kaçırmamalıdır. Hatta imkanı varsa cemaat halinde kılıp daha fazla sevap kazanma imkanına sahip olmalıdır. Vakitlere dikkat edilmez ise namaz geçersiz bir hal alabilir. Bu yüzden en önemli unsurlardan birisi vakittir. Bir diğer unsur ise temizliktir. Namazın bir diğer şartı da temizliktir.

Temizlik imandan gelir ilkesiyle insan namaza hazırlanırken temizliğini halletmelidir. Nasıl yapacağını öğrenirken bu konu üzerinde de durmalıdır. Üst temizliğini yanında çevre temizliği de yapılmalı ve namaza temiz bir durumda başlanmalıdır. Aksi takdirde namaz geçersiz sayılacaktır. Son olarak nasıl kılınacağı konusunda bahsedilmesi gerekilen konu da namazın basamaklarıdır. Bu basamaklar kısaca kıyam, kıraat, rüku, secde ve son oturuştur. Birey bu adımları ayrıntılarıyla öğrenmelidir. Daha sonra bu adımları uygularken sırasını kesinlikle karıştırmamalıdır. Karıştırılması halinde namaz bozulacak ve tekrar başlanılması gerekecektir. Bu yüzden ayrıntılı şekilde incelenmeli ve uygulanmalıdır.