Makyajınız tamam, saçınız da tamam, çıkmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz ama farkında olmadan yaptığınız birşey yanlış olabilir.

İşte şıklığınızı gölgeleyebilecek yanlış adımlar

Üzerinize tam oturmayan kıyafetler
Üzerinize bol gelen kıyafetler giymek moda olabilir ama sizi çok daha şişman gösterir. Tam tersi durumda da, sıkı kıyafetler saklanması gereken kat ve kıvrımları vurgular. Asla “nasılsa kilo vereceğim” yanılgısıyla kıyafet satın almayın. Üzerinize tam olan kıyafetler kilonuz ne olursa olsun doğrudur! Etiketin üzerindeki beden sizi rahatsız ediyorsa onu kesin gitsin.

Fazla desenli kumaşlar
Desenli kumaşları birbirleriyle kullanmamaya çalışın, çok karışık ve yorucu görünebilirsiniz. Üstelik desenli kumaşlar herkesin üstünde güzel de durmaz. Desen yakışan insanlardansanız ya üst ya da alt kısmınızda desene yer verin, hiçbir zaman ikisini birden kullanma hatasına düşmeyin.

Yanlış aksesuar seçimi
Stilinize uygun aksesuarlarla kıyafetinizi tamamlayın. Doğru uzunluktaki kolyeleri tercih edin. Örneğin kısa kolye ve boyunluklar çoğu insanın boğaz bölgesinin geniş görünmesine neden olabilir.
Aksesuarlar konusunda dikkat etmeniz gereken bir nokta da, aynı renk veya aynı cins takıları bir arada kullanmaktır. Örneğin sarı altınla beyaz altını veya gümüşü bir arada kullanmayın.


Koyu kıyafetler-açık renk ayakkabılar
Koyu renk kıyafet ile açık renk ayakkabı veya tam tersi kombinasyonlar
genellikle kötü sonuç verir. Kıyafetinizle ayakkabılarınızın rengini aynı tonlarda tutmaya çalışın. Beyaz ve siyah renkler hemen her şeye uyar, ancak buna dayanarak açık ve koyu renkleri yanlış kullanma gafletine düşmeyin.

Büyük vatkalar
Vatka modası 80'li yıllarda moda oldu ve geçti ancak boyutları küçülmüş olarak hala bazı kıyafetlerde kullanılıyor. Eğer vatkalı bir kıyafet kullanacaksanız vatkaların kıyafete uyumlu bir şeklinin olmasına ve fazla büyük olmamalarına dikkat edin.

Ütüsüz giysiler
Bir sürü para verip aldığınız döpiyes veya takımı ütüsüz giyerseniz tüm güzelliği ve büyüsü yok olur. Doğru olan daima ütülenmiş giysiler giymektir. Bunun için ya ütünüzle sıkı dost olacak ya da ütü tutan ve kırışmayan kumaşları tercih etmeniz gerekecektir.

Fazla "trendy" giyinmek
Geçerli tüm “trend”leri aynı gün kıyafetinizde uygulamaya çalışmak yapabileceğiniz en kötü hatalardan biridir. Trendler genellikle kısa süreli ve radikal olduklarından iki seçeneğiniz vardır: ya kıyafetinizi belli bir trende göre kurgulayın ya da klasik bir kıyafeti tercih edin.

Tek kıyafetle birkaç mevsim
Kıyafetinizi seçerken tek bir mevsime uygun olmasına özen gösterin. Geçiş dönemi de olsa, aynı kıyafetinizde yazlık ve kışlık parçaları bir arada kullanmayın.
Bu tarz bir seçim kıyafetinizin çelişkili olmasına neden olur!

Fazla beyaz giymek
Beyaz renkli giysiler sizi olduğunuzdan daha geniş gösterir, dolayısıyla çok zayıf değilseniz bembeyaz giyinmekten kaçının. Özellikle, daha geniş görünmek istemiyorsanız beyaz eteğin altına beyaz çorap gibi kombinasyonlardan uzak kalın.