Konu: $nick identifier anlamı ve kullanımı.
Anlatım: Mylife

Merhaba, aslında bilinen bir konu olmasına karşın forumda identifier lar ile ilgili dökümanlar bulunmamasından dolayı bildiğim ve kodlama yaparken kullandığım identifier ları zamanla anlatmaya karar verdim. Basit gözüksede kullanışlı bir identifier olduğunu söyliyebilirim $nick .

Mirc scripting ile biraz ilgiliyseniz karşınıza $nick i cıkıyor olarak bilirsiniz. Şimdi sizlere $nick identifier ile ilgili bilgiler vericeğim.

İlk olarak $nick identifier ının kullanım koşulları;

Kod:
//echo -a $nick(#,nick/prefix)
=> Burada belirttiğim # kanalı temsil ediyor ondan sonra gelen bölüme nick olarak sabit bir kişi üzerinden gidilebilir veya prefix ( +hoaq ) olarak da belirtilebilir. Bir örnek verelim ve daha iyi anlamanıza yardımcı olayım.

Örnek;

#Mirchelp kanalında kaç kullanıcı olduğunu öğrenmek istiyorum?

//echo -a $nick(#mirchelp,0) => Aktif pencerede o kanalda kaç kişi var ise o kadar rakkam ın döndüğünü görüceksiniz. İndex bölümünde 0 kullanırsanız o kanalda bulunan bütün kullanıcılar üzerinden bir tarama yapmanıza olanak sağlar.

İndex bölümü: 1 olarak belirtilirse o kanalda bulunan 1. kişi anlamına gelir. Örneğe devam edelim.

#Help kanalında 1. sırada kişinin kim olduğunu öğrenmek istiyorum?

Kod:
//echo -a $nick(#help,1)
=> Aktif pencerede #Help kanalında 1. sırada bulunan kişinin nick ini döndürür.

$nick identifier bize nick olarak, sayısal rakam üzerinden tarama ve prefix üzerinden tarama yapma imkanı tanır ve kodlama olarak çok işe yarar olduğunu söylemeliyim.

#Help kanalında ne kadar operator yetkisinde kişi var öğrenmek istiyorum?

Kod:
//echo -a $nick(#Help,0,o)
=> Az önce bahsettiğim gibi (#kanal,sayı) sayı kısmında 0 belirterek kanalda bulunan herkes ifadesini belirttik ve hemen arkasında ( o ) yani kanalda bulunan operator konumundaki kişiler kimdir dedik. Sonuç; Kanalda operator ( @ ) konumunda olan kişi sayısını döndürür. Dipnot; $nick identifier ında o ibaresi sop/op konumu için baz alınır a parametresi bütün kullanıcılar olarak işlem yapar. Sadece sop konumunda olan bir kişiyi & kullanarak ulaşabiliriz.
örnek;

Kod:
//echo -a $nick(#,0,&)
=> Kanaldaki sop konumunda olan kişi sayısını döndürür.

.pnick => Hedefi prefix yetki değerine göre döndürür. ( %, @, &, q )
.idle => Hedef nick in boşta kaldığı süreyi döndürür.

Son olarak bahsetmek istediğim çok güzel bir özelliğinden bahsedicem bu identifierın '' r '' parametresi.

Anlatımlarımızda sürekli olarak kanalda bulunan prefix sahibi kişileri baz aldık ama peki kanalda bulunan ama yetkisi olmayan kullanıcılar?

işte tam olarak burada '' r '' parametresi işime yarıyacak. Bu özellik bize kanalda bulunan ama yetkisi olmayan kişileri döndürücek.

Örnek;

//echo -a $nick(#Mirchelp,0,r) => Aktif pencerede #mirchelp kanalında prefix olmayan kişileri döndürür.

İyi forumlar.