Oyun Şirketlerinin Kazandığı Haksız Paralar

Bildiğimiz üzere oyun şirketleri artık sadece oyun yapıp satmaktan para kazanmıyor. Oyunlar artık sürekli para getirecek şekilde tasarlanıyor veya o şekilde tasarlanmasalar bile mutlaka oyunlar içinde satın alabileceğiniz ekstra paketler, kozmetik eşyaları gibi şeyler satılıyor. Hatta bazı oyun şirketleri bu işi kumara döndürmüş durumda ve oyunların içine ekledikleri loot box ismini verdikleri sistemle oyuncuların parasını sürekli oyuna yatırması için çaba gösteriyorlar.

Loot box sistemi tam olarak nedir?

Loot box aslında oyunlar üzerinde sandık veya kart olarak karşımıza çıkıyor. Satın alınan bu kart veya sandıklardan oyuncunun şansına göre rasgele işe yarar veya yaramaz eşyalar çıkıyor. Tabii bu durum bazı oyuncular tarafında bağımlılık yaratmış durumda ve bu kumar sistemine karşı bazı ülkelerde yasaklar bile getirildi.

Loot box sisteminin kumar sayılması;

Bu sistem bazı ülkelerde kumar sayılmaya başlandı ve resmi olarak kumar kategorisine alındı. Avustralya bu ülkelerden biri ve bu haksız öde ve kazan sisteminin insanlara her kumarda olduğu gibi para harcatmaya ittiğini ve bu sistemin Avustralya yasalarına aykırı olduğunu belirtti.

Oyunda ilerlemek için ödeme yapmak;

Bazı şirketler oyunlarını öyle tasarladılar ki oyun içinde ekstra para harcamadan oyunlarda ilerlemek mümkün olmuyor veya para harcatarak süreyi düşürüyorlar. Shadow of War örneğinde olduğu gibi bu sistem oyuncular tarafından kabul görmüyor ve şirket bazen geri adım atmak zorunda kalıyor.

Peki DLC’ler haksız kazanca girer mi?

Oyun şirketleri bildiğimiz gibi oyunlar çıktıktan sonra da bu oyunlara genişleme paketleri sunmakta ve tabii ki sayılı firma dışında bunu parayla yapmaktalar. Bu genişleme paketleri genel olarak oyunlarda çok büyük bir değişiklik yaratmamakla birlikte oyuna yeni içerikler sunuyor. Bu içerikler ise bazen parasını hakkederken bazen de oyuncular bu paketlerin sunduklarından memnun kalmıyorlar. Bu sistemin oyunculara ek içerik sunmayı amaçladığını belirtiliyor ve oyuncular genel olarak bu DLC sisteminden rahatsız değiller.

Oyun şirketleri oyunlarını üretirken ya gerçekten ortaya iyi bir eser koyarak oyun yapmayı planlıyor ve satışların buna göre şekillenmesini amaçlıyorlar ya da oyunların içine sürekli bir döngüyle kendilerine para getirecek sistemler entegre ediyorlar. Bu haksız kazançlara karşı çıkmanın yolu da oyuncular olarak bu durumlara tepki göstermek olarak gözükmek olacaktır.