Ne Zaman Saç Boyanır?

Güzel görünmek insanların en büyük zaafıdır. Bu nedenle güzel görünmek için insanlar sayısız çaba sarf etmektedirler. Güzel görünmenin en önemli parçası da saçlardır. Saçlar insanın görünüşünü çok daha çekici, karizmatik ve güzel görünümlü olarak etkilemektedir.

Saçlar insanların mesleklerinden sosyo-ekonomik düzeyine kadar her türlü konuda kişiyi yansıtmaktadır. Güzel saçlar insanın özgüvenini arttırır ve psikolojilerini pozitif yönde etkiler. Saçlar insanın adeta dekorasyon gibi dış görüşünü direkt etkileyen faktördür.

Saç Yapısı

Saçın yapısı incelendiğinde keratin denilen proteinden oluşur. Keratin, aminoasit denilen daha da küçük yapı taşlarının ardı ardına dizilmesi ile oluşur ve aşınmalara karşı son derece dayanıklı bir proteindir. Saç tellerinin her biri farklı dönemlerden geçmektedir.

Saç Boyama

Saç boyama işlemi için önce saçı iyi tanımak gerekmektedir. Saç telinin inceliği ya da kalınlığı, daha öncesinde saça uygulanmış olan işlemlerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Boyama işleminde kalın saçlar boyayı yavaş emerken ince telli saçlar boyayı hızlı emmektedir. Ayrıca boyam işlemi öncesinde uygulanmış olan perma işlemleri, ya da açıcı ile yapılmış olan boyama işlemleri boyanın kusmasına ve akmasına neden olacaktır. Bu noktalar dikkat edilerek boyama işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Kirli saç üzerine boyama yapmak boyanın kalıcılığını arttırmaktadır. Bunun nedeni ise saç derisindeki yağların yıkama ile uzaklaşması ve böylece saçın kuru hale dönüşmesidir. Saç boyama işlemi sonrasında saç bakım kreminin kullanılması daha kalıcı, yumuşak ve parlak görünüm sağlayacaktır.

Saç Hangi Sıklıkla Boyanmalıdır?

Saçın doğal renginden sıkılmak, yeni bir görünüm sağlamak ya da saçlarda beyaz tellerin fazlasıyla görünmesi boyamanın nedenleri arasında olabilir. Kimyasal içerikli saç boyaları saçın yapısına zarar vermektedir. Saçların sık sık boyanması istenilen bir durum değildir. Saç boyandıktan sonra yeniden boyamak için en az 4 hafta beklenilmesi gerekmektedir.

Saçın rengini ve doğal yapısını değiştirmek adına saça uygulanan her işlem saçın sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkiyi en aza indirmek için saça uygulanan işlemlerin aralığını uzatmaktır. Bu nedenle ard arda saç boyamanın arasında en az 4 haftanın olması en sağlıklı sonucu verecektir. Çünkü boyama işleminden sonra saçın ve saç derisinin kendine gelmesi yaklaşık 1 aylık bir dönemi gerektirmektedir.