Fazla kilolarımız hem sağlığımızı tehdit eder hemde bel basen bölgesinde toplanarak istemediğimiz görüntülere sebeb olur. Bir kere kilo aldıktan sonra istediğimiz kadar zayıflayalım bel basen bölgesi, göbek bölgesi yağlarından kurtulmamız artık çok zordur. Çünki yağ hücrelerimizin sayısı her zaman aynı sayıdadır. Kilo aldığımızda yağ hücreleri sınırsız şişebilme özelliğine sahiptir. Biz ne kadar zayıflarsak zayıflayalım şişen yağ dokuları bu bölgedeki damarlarımıza bası oluşturduğu için birtakım yardımcı zayıflama aletleri kullanmazsak spor bile yapsak selülit ve bölgesel yağ dokularından kurtulamayız.

Selülit, hemen hemen her kadında, farklı derecelerde görülen en yaygın sağlık sorunlarından biri. Çaresi ise hareket, lifli beslenme ve bol bol su içmek.
İlk bakışta bir güzellik sorunuymuş gibi görülse de aslında bir sağlık sorunu selülit. Kilolu-zayıf, yaşlı-genç dinlemeyen selülit, kişide bir dolaşım sorununun habercisidir. En iyi çözüm selülit oluşmadan dikkatli olmak,selülitin oluşmasını engellemektir.. Beslenme alışkanlığındaki değişiklikler nedeniyle artık 14-15 yaşındaki genç kızlarda bile selülit görüldüğünü hepimiz bilmekteyiz.

"Bol lifli beslenmeye özen gösterin. Spor salonuna gitmenize gerek yok, yürüyüş ve merdiven çıkma gibi aktiviteler bile bacak inceltmede ve selüliti önlemede etkili. Gün içinde ayaklarınızı göğüs hizasına kaldırın. Bol bol su için."
NEDEN SELÜLİT OLURUZ ?
Birden fazla neden var. Aslında 14 yaşından itibaren, özellikle de ergenlik çağında hormonların çalışmaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkıyor. Selülitte birinci risk faktörü kadın olmak. İkinci faktör ise genetik faktörler. Etnik faktörler de selülitte rol oynuyor. Akdeniz ırkında, baseni daha geniş olan kadınlarda daha fazla oluşma riski var. Spor yapmayan, hareket etmeyen, statik hayatları olan ve beslenme alışkanlığı kötü olanlarda da görülüyor.

Ne tür beslenme alışkanlığı selülite neden oluyor?

Özellikle gençlerin rağbet ettiği fast-food, karbonhidrat ağırlıklı beslenme, çok çay, kahve tüketmek selülit nedeni. Selülite karşı sebze-meyve ağırlıklı besenmek gerekir.
Selülit, sadece yağ değil. Yağ metabolizmasının bozulmasıyla ilgili bir durum. Hem bağdoku hem de yağ hücreleri bozuluyor. Selülitin başlangıcında her şeyden önce dolaşım bozukluğu var. İnce kılcal damarlar şeklinde görüntüler oluşuyor deride. Belden aşağıya inen sıvı bacaklarda gölleniyor. İnce kılcal damarlar, varisler oluşuyor, lenf drenajı bozuluyor. Sonuçta o bölgede ödem oluşuyor. Dolaşım bozukluğu yağ dokusunu etkiliyor. Yağ dokusu hücreleri bozulurken, etraflarında birtakım uzantılar olmaya başlıyor. Bunlar yüzeydeki yağlardır. İşte bu, bacak inceltme gereği doğuran portakal kabuğu görüntüsü oluşturuyor deride.

Selülit çoğunlukla hangi yaşta ortaya çıkıyor?

Artık 14-15 yaşında selülitle tanışılıyor. Çünkü beslenme ve yaşam tarzı değişti. Ergenliğe girilmesi, östrojen salgılanmaya başladığı andan itibaren oluşuyor selülit ve yumuşak hale geldiğinde kaslar kendini bırakıyor. Orta yaşa gelindiğinde artık daha belirgin ve göze hoş görünmeyen hale geliyor. Genelde selülitin başlangıcında değil, oluştuktan sonra müdahale ediliyor. Oysa ki en etkin tedavi selülitin oluşumunu önlemek.

Şişmanlık risk faktörü mü?

Selülit oluşması için kişinin illa da şişman olması gerekmiyor. Kilo vererek selüliti yok etmek mümkün değil.
Selülitin çeşitleri var mı?
Sert selülit: Bu selülit tipi hareketle ortaya çıkıyor. Kişi oturduğu zaman belli olmuyor. Örneğin çok aktif kadınlarda bu tip selüliti görebilirsiniz. Spor yapan, vücudunu çalıştıran, fazla oturmayan kadınlarda ortaya çıkıyor. Burada daha çok genetik yatkınlık rol oynuyor. Bacağınızı öne attığınızda ya da başka bir kası kastığınızda görülüyor selülit. Kasa yapışık gibidir, elinize gelmez.

Yumuşak selülit: Daha çok orta yaş grubunda görülse de birdenbire çok kilo veren kadınlarda da ortaya çıkabiliyor. Bu selülit her türlü harekette kendini gösteriyor.

Belden aşağı ödem: En sık görülen ve en kötü selülit tipidir. Bacağa bastığınız zaman parmağınız içeri girer. Orada bir sıvı birikimi vardır. Dolaşım bozulmuş, fibroz bantlar gelişmiştir. Bu selülit hep görülür, yani hareket etseniz de otursanız da saklayamazsınız.

Selülit hangi bölgelerde görülüyor?

Kalça, karın, basenler, kimi zaman dizaltı bölgeye bile inebiliyor. Şişman olan bazı kişilerin kollarında da görülebiliyor.

Doğum kontrol hapı selülit yaparmı?
Hormonlarla ilgisi var mı?

Östrojen hormonu en başta gelen neden. İnsülin direncinin de etkisi var. Örneğin aç kalırsınız ve sonra yemeğe saldırırsınız. O sırada insülin salgısı artar. İnsülin yağ dokusu üzerinde olumsuz etki yapıyor. Doğum kontrol hapı kullananlarda da daha fazla görülüyor selülit. Kadın olmak başlı başına bir risk faktörü.

Selülit birdenbire mi oluşuyor?

Öncelikle görünürde olmaz. Kasınızı iki parmağınızla sıktığınızda görürsünüz. Bu birinci derece selülittir. İkinci aşamada hareketle ortaya çıkar. Üçüncü aşamada, ister oturun ister hareket edin görünür. Çünkü dolaşım bozukluğu artmıştır.

Hamilelikte de selülit oluşur mu?

Özellikle fazla kilo alımı ve bacaklara binen yükün artması nedeniyle selülit oluşabiliyor.

Selülite karşı etkili yöntemler yok mu?

Kremlerle ancak derininin yüzeyini düzeltirsiniz. Yani dışardan kullanılan ürünler selülite etki etmez. Krem sürerek deriyi yumuşatırsınız, baskı ve masajla ise dolaşımın düzelmesini sağlarsınız. Kullanılacak ürünlerin içinde retinolik asit olmasına özen gösterilmeli. Böylece selülitin daha az görünür hale gelmesini sağlamak mümkün. Yürümek, yüzmek, imkân varsa spor salonuna gitmek iyi gelir. Ağız yoluyla alınabilecek ilaçlar da var. Liposucton (yağ çekme) selüliti gidermez. Mücadele için birkaç yöntemi kullanmak gerekiyor.

Etkin bir çözüm:Ozon terapi Ozon Sauna ve Ozon Mezoterapi ,Tei Sistem

Bu dörtlü kullanıldığında selülit ve bölgesel zayıflama için harikalar yaratmaktadır.


Ozon terapi metabolizmamızı hızlandırıyor,bizi şeker krizlerine karşı koruyarak daha rahat diyet yapmamızı sağlıyor. Yorgunluğumuzu azalttığı için daha fazla tempolu spor yapmamızı sağlıyor. En büyük avantajıda zayıflarken aynı zamanda sağlığımızı arttırmış, detoks, antiaging etkiye sahip oluyoruz. Cilt üzerindeki gençleştirme, kırışık önleme etkiside ekstra etkisi.


Ozon Sauna ile hem fazla kalorilerimizi veriyoruz, hemde dolaşım düzenleyici etkisi ile selülitlerden ve bölgesel fazla kilolardan kurtuluyoruz. Bu arada zayıflama yanısıra ozonun cilt güzelleştirme,gençleştirme,cilt enfeksiyon mantar gibi hastalıklarıyla, kronik cilt sorunlarıyla da mücadele etmiş oluyoruz. Aynı zamanda detoks etkisiyle tek seansta grip gibi enfeksiyonlarımızdan kurtulabiliyoruz.


Ozon Mezoterapi selülit ve bel, basen. Göbek bölgesi gibi istenmeyen yağlı bölgelerde dolaşımı arttırarak ne kadar spor yaparsak yapalım eritemeyeceğimiz bölgeleri kısa sürede eritmemizi sağlar.


TEİ Sistem hem kaslarımızı 45 dakika devamlı çalıştırarak 5 saatte yapılan spor kadar etkili kalori yakmanızı ve aynı zamanda kaslarınızın biçimlenmesini sıkılaşmasını cilt altı yağların erimesini sağlar. Kızıl ötesi ışınlarla ve ısı etkisiyle selülitleri yok eder.

Op. Dr. Ahmet Ümit SABANCI
Ortopedi ve Travmatoloji