Yağ Lekeleri İçin:
Halı, koltuk, elbise üzerine damlayan yağın üzerine karbonat dökün ve üzerini hafifçe ıslatın. 1–2 saat bekledikten sonra silin. Yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Zira suyla birleşen karbonat yağları söküp atan doğal bir sabun haline gelir.

Tıkanan Lavabolar İçin:
Tıkanan lavabolarınızı açmak için bir su bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 bardak sirke ilave edip 2 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın. Tıkanan lavabo açılacaktır.

Tencere Temizliğinde:
Tencerede yemeğin dibi tuttu ise telaşlanmayın. Dibi tutan tencerenizin içersin de su kaynatıp karbonat ilave edin. Biraz daha kaynatın hemen çıkacaktır. Çok inatçı kirler için işlemi tekrarlayıp bir gece bu karbonatlı su ile bekletin.

Eşyaların Paslanmaması İçin:
Paslanabilecek eşyalarınızı karbonatla ovarsanız paslanmasını engellemiş olursunuz.

Rutubet ve Küf Kokuları İçin:
Elbise dolabınızda rutubet ve küf kokusu varsa ve naftalin kokusunu da sevmiyorsanız dolabınızı bir köşesinde ağzı açık şekilde kavanozda karbonat bulundurun.

Çamaşır Temizliği:
Çamaşır makinesinde kullandığınız deterjan miktarını yarı yarıya azaltıp gerisini karbonat ilave edin Çamaşırlarınız daha temiz ve kimyasal artıklardan uzak kalmış olacaktır.

Yapışkanlı Etiketlerin Temizliğinde:
Yapışkanlı etiketleri çıkarttıktan sonra yüzeyde kalan ve bir türlü çıkmayan yapışkan izlerini, biraz suyla macun kıvamına getireceğiniz karbonatla ovarak çıkartabilirsiniz.

Çatlayan ve Yorgun Ayaklar İçin:
Karbonat kuruyan, çatlayan veya yorgun ayaklara çok iyi gelir. Sıcak suya karbonat ve sirke döküp ayaklarınızı içinde 20 dakika bekletin, çıkarttığınızda pamuk gibi olurlar.

Ağız Sağlığı İçin:
Akşamları yatmadan önce tuz ile karıştıracağınız karbonat ile dişlerinizi fırçalayın. Diş çürüklerinde yerleşip yaşayan ve vücudu kansere hazırlayan bağışıklık yok edici virüslerin iki düşmanından birisi karbonattır. Sabaha kadar ağzınızda ve dişlerinizdeki bakteri ve virüsler karbonat ve tuzun etkin temizleyiciliği ile tamamen temizlenmiş şekilde uyuyacaksınız. Ayrıca ağız ve diş kokuları da önlenmiş olacaktır. [Bu karışıma nane yağı eklerseniz diş macununu kesinlikle aratmaz. ]