Kabızlıktan Kurtulmak için :

Kabızlık her yaştan insanı etkileyen çok yaygın bir sindirim hastalığıdır. Normal bağırsak hareketlerinin tanımı kişiden kişiye değişir. Eğer normalde yaptığınız gibi dışkınız sert, kuru, ya da ağrılı ise, muhtemelen kabızlık yaşıyoruz. Neyse ki bu durum nadiren ciddi bir hastalığın belirtisidir.
Kabızlığın başlıca nedenleri şunlardır: kötü beslenme, yetersiz su tüketimi, düzensiz dışkılama alışkanlığı, fiziksel aktivite eksikliği, karın kaslarının zayıflığı, hemoroit ve stres gibi. Hemoroit (basur), fissür veya fistülalar bir şikâyet varsa böyle durumlarda uzman bir doktora danışmalı, işi kendi yöntemlerimize bırakmamalısınız. Kabızlık rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilecek çeşitli ev ilaçları vardır.

Kabızlık - Bitkisel Destek:

Yoğurt:

2 çorba kaşığı evde yapılmış yoğurt
1 çorba kaşığı Pul Biber
Yarım Limon suyu

Hazırlanışı: Bir kâseye yoğurt koyunuz. Üzerine pul biber ve yarım limonu sıkınız. Uyumadan yarım saat önce yemek gerekir. Bu karışımdan sonra asla bir şey yenmemelidir.

Zeytinyağı ve Limon:

1 çorba kaşığı Zeytinyağı
1 çorba kaşığı Limon suyu

Hazırlanışı: zeytinyağı üzerine limon suyunu ilave edip, aç karına sabah içilir. Düzenli yapıldığında kabızlık sorunu çözülmüş olur.

Limon ve Ilık su:

1 adet limon
1 su bardağı ılık su

Hazırlanışı: bir su bardağı ılık su içerisine limonu sıkıp, içiniz. Düzenli içildiğinde kabızlık sorunu ortadan kalkacaktır.

Keten Tohumu Yağı:
Keten tohumu lif ve omega-3 yağ asitleri sayesinde tıbbi özellikleri oldukça fazladır. Ayrıca müshil özelliği vardır.

1 su bardağı yeni sıkılmış portakal suyu (Posalı)
1 çorba kaşığı Keten Tohumu yağı

Hazırlanışı: Sıkılan portakal suyu (posası ile birlikte) içine keten tohumu yağı ilave ediniz. Karıştırarak içiniz. Keten tohumu yağı kabızlık için oldukça basit bir ev çözümüdür. Düzenli kullanılır ise kısa zamanda kabızlık sorunu çözülür.

Erik suyu:

2 su bardağı erik suyu
Hazırlanışı: Kabızlığı rahatlatmak için sabah ve akşam mümkünse taze sıkılmış erik suyu içmekte fayda vardır. Erik doğal bir müshildir. Kuru erikte yiyebilirsiniz.

Karahindiba çayı:

1-2 çay kaşığı Karahindiba
1 su bardağı sıcak su

Hazırlanışı: 1 su bardağı sıcak su içerisine karahindiba koyup, 8-9 dakika ağzı kapalı olarak demlemeye bırakınız. Günde 3 kez içiniz.

Rezene Çayı:

Sindirim sisteminde düz kas hareketini teşvik etmek sindirim güçlüğü, şişkinlik, kabızlığın ve hassas bağırsak sendromu gibi sorunlarını tedavi etmek için yararlıdır.

1 su bardağı Rezene tohumu kavrulmuş
1 su bardağı ılık su

Hazırlanışı: Rezeneyi iyice ezerek kapaklı kavanoza koyunuz. Günlük olarak 1 su bardağı ılık su içerisine yarım çay kaşığı rezene koyup, içiniz.

İncir:
İncir lifi çok yüksek ve doğal bir müshildir. Kabızlık tedavisi için, hem taze hem de kuru incir kullanılabilir. Taze incir mevsiminde lif bakımından ve kalsiyum etkinsinden dolayı tercih edilmelidir.

Bal:
Bal, hafif müshil gibi kabızlık için oldukça faydalıdır. Günde 2 çay kaşığı 3 kez alabilirsiniz.
İkinci seçenek ise 1 su bardağı ılık su içersine bir çorba kaşığı bal ve limon suyunu karıştırınız. Sabah aç karına içilmelidir.