Tarihte İlk Film Hangi Şehirde Yapılmıştır?

Film, resimlerin geliştirilmiş teknikler sayesinde hızlı bir şekilde gösterimine denir. Filmler, bir senaryoya yani bir hikayeye bağlı kalınarak çekilir. Filmlerin amacı, insanları eğlendirmek, insanlara bir şeyler öğretmek ve insanların zamanını öldürmektir aslında. Ama filmlerin en faydalı ve en önemli özelliği, izleyenlere ciddi açıdan bilgi kaynağı oluşturmasıdır. Ciddi bir yelpazeye sahip olan film sektörü, günümüzde milyonlarca insan tarafından son derece müthiş bir dikkatle takip edilmektedir.

Televizyonun icadından başlayıp, teknoloji ve bilimin gelişmesiyle de günümüzde çok iyi noktaya gelen film sektörü asla bitmeyecek bir sektör olarak görülmektedir. Hatta film sektörü, ülkemizde özellikle üniversite öğrencileri tarafından büyük bir ilgi ve dikkatle takip edilir. Gençlere göre çoğu filmi, konusunu ve oyuncularını bilmek büyük bir avantaj ve gereklilik, bilmemek ise ciddi bir genel kültür eksikliği olarak görülmektedir. Filmler ve film sektörü, sanatın gelişmesinde büyük rol oynamaktadır.

Filmin Endüstrideki Rolü

Film, sanatın yanı sıra endüstri sektörünün de gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Özellikle Hollywood, günümüzde dünyanın en büyük film endüstrisidir. Günümüzde gişe hasılatı bakımından müthiş bir gelir elde eden Hollywood, sinema endüstrisinin gelişmesinde en büyük rolü oynamaktadır.

Film Tarihi

Filmin doğuşu 1860'lı yıllara dayanır. İki boyutlu resimlerin hareketli olarak izleyicilere izletme tekniği ile başlayan film sektörü günümüzde teknolojinin ve bilimin de gelişmesiyle optik illüzyon tekniği kullanılarak çekilmektedir. Tarihte ilk film, Paris'te bir bulvarda Auguste ve Louis adlı iki kardeş tarafından 28 Aralık 1895'te (bazı kaynaklara göre Ocak 1896 olarak da bahsedilir) halka açık bir şekilde gösterime girmiştir. Ayrıca kameranın icadı da bu yıllara denk gelir. Paris'te yayınlanan tarihteki bu ilk film ''Trenin Gara Girişi'' filmidir ve 45 saniye sürmüştür. Bu tarih aynı zamanda sinemanın doğuş tarihi olarak da varsayılır. İlk öykülü film, 1900'lü yılların başında ''Aya Seyahat'' adlı filme çekilmiştir.

Film Sektörünün Günümüzdeki Durumu

Film sektörü günümüzde internetin, bilgisayarın, cep telefonlarının icadıyla birlikte isteyen her insanın istediği her saatte ve yerde istediği şekilde film, dizi, belgesel gibi sosyal içerikli videoları izlemesi sebebiyle çok geniş kitlelere ulaşmaktadır da aynı zamanda. Film sektörü, izleyenlerin her türlü şekilde faydalanmalarının yanında çok iyi bir hizmet ve endüstri sektörü olduğundan dolayı set ekibinden tutun da senaryo yazarlığına, oyunculara, yapımcılara, şirketlere, TV kanallarına istihdam sağlamakta ve aslında belki de milyonlarca insanın ekmek kapısı durumundadır.

Film sektörü bahsettiğim bunca yararının yanında dergilere, gazetelere ve sosyal medyaya da konu olabilen film eleştirisi yazıları sebebiyle aslında edebiyat sektörüne de büyük bir yarar ve istihdam sağlamakta. Peki film eleştirisi ne demektir? Film eleştirisi, filmlerin analiz edilmesi, eğer beğenilirse tavsiye edilmesi, beğenilmezse ya da eksik ve yanlış yönleri görülürse tavsiye edilmemesine denir. Film eleştirisi, bir filmi izleyip izlememeye karar vermede çok önemli bir rol oynar izleyici açısından.