Ankara seçim sonuçları son dakika! 31 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık 3 milyon 922 bin Ankaralı seçmen tercihini yaptı. Saat 17.00 itibariyle sandıkların kapanmasıyla oy sayımı işlemi başladı. İşte Ankara'daki seçimlerin ilk sonuçları...Ankaralı seçmenler tercihini yaptı. Yaklaşık 3 milyon 922 bin seçmen Ankara'da oylarını kullandı. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş kazandı.

Türkiye, bugün Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy kullandı. Ankara'da oy kullanma işlemi sabah 08.00’de başladı, saat 17.00’de sona erdi. 3 milyon 250 bin seçmen 12 bin 158 sandıkta oylarını kullandı.

BAŞKENT'TEN SONUÇLAR

Sandıkların kapanmasının ardından oy sayımına geçildi. Ankara genelinde saat 00:42 itibariyle sandıkların yüzde 92,4'ı açıldı.

MANSUR YAVAŞ'TAN ZAFER KONUŞMASI

Yavaş'ın konuşmasından satırbaşları:

"Bugün kazanan demokrasimiz ve tüm partiler olmuştur. Daha aday tanıtım toplantısında, bizler nefret dilini uzak tutacağız demiştim. Bizler hiçbir ayrım yapmadan bu şehri kardeşçe kucaklayıp ileri taşıyacağız. Görevi bıraktığımda herkesin başkanı olarak anılacağım demiştim. Şimdi bana düşen sözümü tutmak, herkesin başkanı olmaktır. Bugünden itibaren Ankara'da ehliyet ve liyakat dönemi başlamıştır. Tüm Ankara el ele kazanmıştır.

Ankara'da huzur kazanmıştır. Ankara'daki tüm hemşehrilerimiz rahat bir uyku çeksin. Belediye çalışanları tedirgin olmasın. Liyakat sahibi kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız. Tek kaygımız Ankaralılar için çalışmak olacaktır. Biz Ankara'daki tüm hemşehrilerimizi kardeşimiz biliyoruz. Tebessümle kardeşlerimizi kucaklayacağız. Artık biz büyük bir aileyiz. Ankara Büyükşehir Belediyesi herkesin belediyesi olacak. Umudun başkenti Ankara'yı geleceğe taşıyacağız. Yalandan medet umanların huzurları kaçmış olabilir. Biz 5.5 milyon Ankaralıyla el ele vereceğiz. Devlet malının kimsesizin malı olduğunu unutmayacağız. Bizler devlet geleneğini bilen insanlarız. Devletin en üst makamından en küçük birimine kadar yasal sınırlarda çalışacağız. Adalet ve eşitlik duygularının örselenmesine asla izin vermeyeceğiz. Ankara'ya değer katmak isteyen herkesin dert ortağı olacağız. Ankaramızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkentine yakışmayan görüntüsüne karşı, demokrasi çoğulculuk huzur kardeşlik adil yönetim özgürlük ve refah yolunda kendi farklılıklarını bir kenara bırakıp kader birliği yapanları unutmayacağız. Hiç kimseyi öteki olarak görmedik, görmeyeceğiz. Ankaramıza hizmet yolunda kuşatıcı olacağız. Derdimiz Ankara olacak. Allah utandırmasın. Hepinize şükranlarımı sunuyor, o kumpasların kurulduğu puslu havalardaki duruşunuzu unutmayacağımı bilmenizi istiyorum.


Onların duvarları, televizyon ve gazeteleri varsa bizim de yüreklerimiz var diyerek tarihi değiştiren kardeşlerim sağolun var olun. Bir müjde de inşallah İstanbul'dan bekleyeceğiz. 2014'te yaşadıklarımızı biliyorsunuz. İnşallah orada da adalet tecelli edecek."