Poltava Çarpışması ya da Poltava Muharebesi olarak geçen Poltava savaşı hangi devletler arasında yapılmıştır? Poltava Muharebesi hakkında bilgi.

Poltava savaşı hangi devletler arasında yapılmıştır?

Poltava Çarpışması, II. Kuzey Savaşı sırasında, Rus çarı I. Petro’nun İsveç kralı XII. Karl’ı kesin bir yenilgiye uğrattığı çarpışma (8 Temmuz 1709).

Sonucu : Çarpışma sonucunda İsveç Avrupa’nın büyük güçleri arasındaki yerini yitirmiş ve kıtanın doğusunda üstünlük Rusya’ya geçmiştir.

I. Petro ve General Aleksandr Daniloviç Menşikov komutasındaki 80 bin askerden oluşan Rus ordusuyla XII. Kari komutasındaki 17 bin kişilik İsveç ordusu Ukrayna’da, Vorskla Irmağının batı yakasındaki Poltava’nın kuzey ve batısında karşı karşıya geldi. İsveçliler bir önceki kış Rusya’yı istila girişiminde başarısızlığa uğramışlardı.

Asker, top ve barut sıkıntısına karşın savaşı sürdüren Kari Mayıs 1709’da Poltava’yı kuşattı. Kuşatmayı kırmak için kuvvetlerini birleştiren Ruslar, İsveçlilerin kuşatma hatlarının birkaç yüz metre dışına siperler kazarak düşmanı saldırıya zorladılar. Ama birkaç gün önce yaralanmış olan Karl harekâtı gerektiği gibi yönetemedi. İsveç saldırısı duraklayınca 40 bin kişilik bir orduyla karşı saldırıya geçen Ruslar, Osmanlı topraklarına sığınan Kari ve 1.500 kişi dışında bütün İsveç askerlerini öldürdüler ya da tutsak aldılar.