Milattan Önce 1 Mayıs 1006'da Dünya'da yaşayanlar, gündüz vakti parlak bir yıldız gördüler. NASA, 1 Temmuz günü bu fotoğrafı yayınladı. Hubble Uzay Teleskobu tarafından, bizim de yer aldığımız Samanyolu Galaksisi'nde uçuşan, uçsuz bucaksız kırmızı bir şeridin görüntüsü. Uçuşan kırmızı şeridin ne olduğu önceleri anlaşılamadı. Esrarengiz şeridin esrarını çözen NASA dün, bundan bin yıl önce meydana gelen ilginç olayı da açıkladı.

Kırmızı şerit, bundan 1000 yıla aşkın bir süre önce meydana gelen bir yıldız patlamasının izi. Ama daha da ilginci, bu yıldız patlaması, o dönemde dünyada yaşayanlar tarafından izlenebilmiş.

Milattan Önce 1 Mayıs 1006'da, gündüz vakti gökyüzünde çok parlak bir yıldız görülmüş. Dünyaya 7000 ışık yılı mesafede bulunan, bugün astronomide "beyaz cüce" olarak bilinen yıldızın patlaması sonucu dünyalılar o tarihten sonra gökyüzünde gece gündüz bir yıldız görmeye başladılar. Venüs'ten daha parlak. Yani Ay'dan sonra, göküzünde en parlak cisim olan bu yıldız, dünyalılar tarafından 2.5 yıl boyunca gözlendi. Daha sonraları yavaş yavaş söndü gitti.

Şimdi, Hubble teleskobu tarafından görüntülenen galaksimizde dalgalanan kırmızı şerit işte o yıldız patlamasından kalan son iz. NASA bu kırmızı şeridin, tamamen gazlardan oluştuğunu da belirtti.