ABD Adalet Bakanlığı, ''şifre davası'' kapsamında Apple'dan sonra dünyanın en yaygın mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'a yöneldi.

New York Times'ın haberinde, ABD'li federal bir yargıcın hala devam eden bir soruşturma kapsamında WhatsApp konuşmalarını dinlemek için onay verdiği bildirildi.

Ancak, haberde, Adalet Bakanlığında soruşturmayı yürüten yetkililerin, WhatsApp'ın şifreli güvenlik önlemlerine takıldıkları iddia edildi.

Dünya genelinde aylık 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı bulunan WhatsApp, kullanıcılarına internet üzerinden ücretsiz mesajlaşma ve konuşma imkanı tanırken, son yıllarda bu hizmetlerinde güvenlik ve şifreleme seviyesini artırmıştı.

ABD'li hukuk ve güvenlik uzmanları, ülkenin telefon dinleme yasalarının en son 20 yıl önce yenilendiğine işaret ederek bugünkü mobil teknolojik gelişmelerin gerisinde kaldığına dikkati çekiyor.

Öte yandan, ABD'li senatörlerin, hükümetin ve güvenlik güçlerinin bu tür soruşturmalar çerçevesinde yetki alanlarının artırılması için gelecek aylarda yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıkları belirtiliyor.

Geçen yılın aralık ayında ABD’nin California eyaletindeki San Bernardino kentinde düzenlenen saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmiş, eylemi terör saldırısı olarak nitelendiren FBI, saldırganlardan Seyid Rıdvan Faruk’un kullandığı iPhone'un şifresinin kırılması için Apple’dan teknik yardım talep etmişti.Ancak, Apple, dünya genelindeki milyonlarca iPhone kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik haklarına işaret ederek, bu talebi geri çevirmişti.

Apple'a, WhatsApp'ı bünyesinde bulunduran sosyal medya devi Facebook'tan da destek gelmişti.