Wordpress siteniz için en iyi güvenlik eklentileri 2021
*
Wordpress ile harikalar yapılabiliyor. Dünya üzerinde birçok internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin yaklaşık %30'u Wordpress ile yapılmıştır. Haliyle Wordpress platformunun bu kadar fazla kişi tarafından kullanılıyor olması onu popüler platform yapmaktadır. Ama aynı zamanda Wordpress'in bu kadar popüler olması kötü niyetli kişilerinde bu platforma dolmasına sebep olmaktadır. Bin bir uğraş ve emekle yaşattığınız Wordpress sitenizin zarar görmemesi için güvenlik eklentileri çok önemli bir yer kaplıyor.
Her türlü ihtimale karşı Wordpress sitenizi olası saldırılara karşı güvende tutmanız gerekmektedir. Bu konuda Wordpress sitesi için en iyi güvenlik eklentisi hakkında bilinçli olmanız gerekmektedir. Wordpress sitesi için en iyi güvenlik eklentileri çeşitli özelliklerle birbirinden ayrılmaktadır. Aynı zamanda bu eklentiler, ücretsiz sürümü ve ücretli sürümüyle çeşitli farklılıklarda göstermektedir. Siz, siteniz için en uygun olanını seçebilir ve ihtiyacınıza göre ister ücretsiz, isterseniz de ücretli sürümünü kullanabilirsiniz.
*
Güvenlik eklentisini neye göre tercih etmeliyim ?
Wordpress sitenizi koruma altına almak için güvenlik eklentisi mi arıyorsunuz ? Ne çok seçenek var değil mi ? Bu kadar çok güvenlik eklentisi arasında seçiminizi akıllıca yapmanız gerekmektedir. Biz, bu içerikte güvelik eklentilerini kullanıcıların beğenisine göre sıraladık. Ancak bu sizleri yanıltmasın. En çok beğeniye sahip olan eklenti en iyi eklenti değildir.
Wordpress sitenize güvenlik eklentisi kurmak için tercihinizi akıllıca yapmalısınız. Eğer barındırma hizmetinizde yeterli güvenlik fonksiyonu bulunuyorsa fazladan eklenti kurmanıza gerek bulunmamaktadır. Ancak barındırma hizmetinizde herhangi bir güvenlik fonksiyonu bulunmuyorsa ve kapsamlı bir eklenti kurulumuna ihtiyaç duyuyorsanız Wordfence eklentisini tavsiye edebiliriz. Wordfence, birçok kişi tarafından etkin bir şekilde kullanılan ve oldukça kapsamlı olan bir eklentidir.
Benzer şekilde tamamen kullanıcı dostu olan ve kullanıcıyı önemseyen All in One WP Security and Firewall eklentisini de kullanabilirsiniz. Güvenlik eklentileri hafif eklentiler değildir. Sunucunuzu ve sitenizi korumak için ciddi oranda kullanıcı deneyimini etkileyebilir. Eğer hafif bir güvenlik eklentisi kullanmak istiyorsanız kapsamlı koruma fonksiyonlarından taviz vermeniz gerekecektir.*
Buna örnek olarak BBQ Firewall eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti Wordpress sitenizde kapsamlı bir koruma sağlamaz. Ancak sistem kaynaklarını fazla tüketmeden siteniz için temel koruma ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılar.
*
All in One WP Security and Firewall
Puan: %96
Yükleme sayısı: 900.000+
WP sürüm gereksinimi: 5.0+
Adından da anlaşılabileceği gibi "Hepsi bir arada olan" güvenlik eklentisidir. Eklentinin ismi son derece iddialıdır. Ancak gerçekten de özellikleri sayesinde isminin hakkını vermektedir. Birde bu eklentinin diğerlerinden ayrılan eşsiz bir özelliği bulunmaktadır. Oda kullanıcıdan hiç bir şekilde ücret istememesidir. Yani bu eklentinin premium* sürümü bulunmamaktadır. Haliyle özellikleri ücretli ve ücretsiz sürümlere göre ayrılmamaktadır.
ÖZELLİKLERİ:
Kaba kuvvet saldırıları önleyebilmek için oturum açmayı kilitleme özelliğine sahip
Dosyaları koruma, düzenleme, yedekleme ve geri yükleme özelliğine sahip
Güvenlik duvarı ve gerçek zamanlı koruma özelliği
Dosya değişikliğini algılama özelliği
Spam yorumu engelleme özelliği
*
iThemes Security
Puan: %94
Yükleme sayısı: 1.000.000+
WP sürüm gereksinimi: 5.4+
Eski adı Better WP Security'dir. Wordpress platformunda oldukça popüler olan ve son derece güçlü olan bir güvenlik eklentisidir. Aynı zamanda iThemes Security Pro, iki faktörlü kimlik doğrulama sayesinde arttırılmış kötü amaçlı yazılım taraması yapabilirsiniz. Google reCAPTCHA'lar ve daha fazlasını içeren güvenlik fonksiyonlarına sahip olabilirsiniz. Fiyat konusunda diğer eklentilere göre uygun fiyatlıdır.
ÖZELLİKLERİ:
Kaba kuvvet saldırısı olarak adlandırılan tehditlere karşı koruma sağlar
Kötü amaçlı yazılım taraması yapabilir
404 hata tespiti yapabilir
Tüm kullanıcılar için güçlü parola uygulamasına sahip
*
Wordfence Security
Puan: %94
Yükleme sayısı: 4.000.000+
WP sürüm gereksinimi: 3.9+
Wordpress sitesi güvenlik eklentisi için en çok bilinen ve kullanılan eklentilerden birisidir. Wordfence, ücretsiz sürümünde birçok özelliği kullanıcıya sunmaktadır. Aynı zamanda ücretli sürümü diğer eklentilere nazaran biraz daha uygun fiyatlıdır diyebiliriz. Tam kapsamlı bir güvenlik için Wordfence'yi tercih edebilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı da son derece kolaydır.
ÖZELLİKLERİ:
Gerçek zamanlı koruma ve site güvenlik duvarı (WAF)
Kurulum öncesi tarama özelliğine sahip. Eklenti, tema vb. kurulumu yapılmadan önce tarama gerçekleştirir.
İki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) ve oturum açma sınırlama özelliğine sahip
Güvenlik bildirimi
Gerçek zamanlı trafik izleme ve analiz etme özelliğine sahip
*
Defender Security
Puan: %94
Yükleme sayısı: 40.000+
WP sürüm gereksinimi: 5.0+
Defender eklentisinin ücretsiz sürümü pek fazla bir özelliğe ve fonksiyona sahip değildir. Ama yine de önemli güvenlik fonksiyonlarına sahiptir. Ücretli sürümü sayesinde ek taramalar, güvenlik açığı raporları ve denetim günlükleri gibi fazladan özelliklere de sahip olabilirsiniz.
ÖZELLİKLERİ:
2FA
Wordpress çekirdek dosya taraması
Kaba kuvvet saldırısını önlemek için zamanlanmış olan oturum kapatma özelliği
IP adreslerini kara listeye dahil etme özelliği
*
Sucuri Security
Puan: %86
Yükleme sayısı: 700.000+
WP sürüm gereksinimi: 3.6+
Wordpress siteniz için en kapsamlı güvenlik eklentilerinden biridir. Birçok avantajı bulunmaktadır. Güçlü bir güvenlik eklentisidir. Eklenti çoğu özelliği ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Ancak gerçek zamanlı koruma ve web sitesi güvenlik duvarı fonksiyonundan faydalanmak için ücretli sürüme geçmeniz gerekmektedir.*
ÖZELLİKLERİ:
Etkinlik izleme ve denetleme
Dosya izleme
Kötü amaçlı yazılım analiz motoru ve yazılım tarama özelliği
Güvenlik bildirimi
Gerçek zamanlı koruma ve güvenlik duvarı (WAF)
*
MalCare Security
Puan: %84
Yükleme sayısı: 90.000+
WP sürüm gereksinimi: 4.6+
Wordpress siteleri için sıradan bir güvenlik eklentisidir. Temel koruma özelliklerine ve güvenlik fonksiyonlarına sahiptir. MalCare Security eklentisi tek bir tıklamayla sitenizi tarayabilir ve kötü amaçlı yazılımları tespit edebilir. Ardından yine tek bir tıklamayla bu yazılımları defedebilir. Ancak bunu yapmak için premium, yani ücretli sürüme ihtiyacınız olacaktır.
ÖZELLİKLERİ:
Güvenlik duvarı koruması
Sunucu kaynaklarına ağırlık yapmayan kötü amaçlı yazılım taraması
Tek tıklamayla kötü amaçlı yazılımları def etme
Beyaz listeye ekleme özelliğine sahip
Geliştiricilere yönelik araçlara sahip
*
Daha fazlasına sahip olun
Uzun süredir emek harcadığınız Wordpress sitesini güvende tutun. Güvenlik eklentileri ihtiyacınıza ve isteklerinize göre değişkenlik gösterebilir. İsterseniz Wordpress siteniz için yukarıdaki güvenlik eklentilerini kullanabilirsiniz. Yada daha temel fonksiyonlara sahip hafif eklentileri de tercih edebiliriniz. Aşağıda listelenen eklentiler bu tarzda olan, siteniz için hafif ama temel fonksiyonlara sahip olan eklentileri içermektedir.
*
BBQ Firewall
Puan: %100
Yükleme sayısı: 100.000+
WP sürüm gereksinimi: 4.1+
Oldukça basit ama etkili bir Wordpress güvenlik yazılımıdır. Sitenize yapılan kötü niyetli saldırıları önlemek için kullanabileceğiniz bir eklentidir. BBQ Firewall, arka planda çalışan ve siteniz için ağırlık oluşturmayan bir eklentidir. Kullanımı kolaydır. Siteniz için temel güvenlik fonksiyonlarına sahiptir. Kimlik avı önleme gibi ek özelliklere sahip olmanız için ücretli sürüme geçmeniz gerekmektedir.
ÖZELLİKLERİ:
Dizin geçiş istekleri
SQL enjeksiyonu
Yürütülebilir dosya yüklemeleri
*
WP Security Ninja
Puan: %96
Yükleme sayısı: 10.000+
WP sürüm gereksinimi: 4.7+
Sitenizin ne kadar güvende olup olmadığını anlamak için bu küçük eklentiyi sitenize kurabilirsiniz. WP Security Ninja eklentisi sayesinde web sitenizde birçok test yapabilir ve Wordpress sitenizin ne kadar güvende olduğunu tespit edebilirsiniz.*
ÖZELLİKLERİ:
Wordpress çekirdeğinin, eklentilerin ve temalarının güncel olup olmadığını kontrol eder.
Dosya erişilebilirliğini test edebilirsiniz.
Kaba kuvvet saldırısı gerçekleştirerek kullanıcıların şifrelerinin ne denli güçlü olup olmadığını test edebilirsiniz.
Hata ayıklama modunun etkin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
*
Jetpack
Puan: %78
Yükleme sayısı: 5.000.000+
WP sürüm gereksinimi: 5.5+
Jetpack aslında bir güvenlik eklentisinden daha fazlasıdır. Ama sitenizde yedekleme ve güvenlik fonksiyonunu sağlama gibi özellikleri de bulunmaktadır. Bu eklenti sayesinde Wordpress ve WooCommerce siteleri için iyi bir güvenlik ve yedekleme çözümü oluşturabilirsiniz.