Gün geçtikçe wordpress sürümleri hız kesmeden kendisini yenilemektedir.En yeni sürümü 2.8.1 hemen hemen 1-1,5 hafta önce piyasaya sunuldu türkçe olarak..

Wordpress admin panelinde sürekli karşınıza sürüm yükseltme ile ilgi ufak bir pencere açılır,eminim buda sizin canınızı sıkıyordur...

Gerçi otomatik güncellemekte söz konus,fakat bazen problemler çıktığından sürüm yükseltme ile ilgili bir kaç temel bilgi vericem ...

Veritabanınızı Yedekleyin

Veri tabanınız sürüm yükseltmeden önce yedekleyiniz.Olacak herhangi bir sorunda eski sürüme dönmeniz gerekebilir.Bunun için veri tabanı bilgileriniz lazım olacaktır..

WordPress Dosyalarını Yedekleyin

WordPress dosyalarınızın tamamını ve .htaccess dosyanızı yedekleyin. Bu işlemi herhangi bir FTP aracı ile sunucudan dosyaları masaüstünüze almak şeklinde yapabilirsiniz.... Ufak bir hatırlatma yapayım.. Ftp'den dosyaları çekerken bazı ftp programlari 100 bağlantı işlemeninden sonra hosting firmalarınin makineleri tarafından saldirgan olarak belirlenip banlanır.Bunun için hosting firmanizdan ''müsadeli ip'' bölümüne eklemesini söleyiniz IP(İnternet Protocol)adresini..

Tüm Eklentileri Etkisizleştirin

http://www.siteniz.com/wp-admin giriş yaparak bütün eklentilerinizi deaktif duruma getiriniz.Eğer aktif durumda olan bir eklenti var sürüm yükseltme aşamasında sorun çıkartabilir...

Güncel Wordpress Paketini Açın

İndirme ile ilgili bir kaç bilgi vereyim.. Güncel sürümleri orjinal sitesi olan Blog Tool, Publishing Platform, and CMS — WordPress adresinden veya wordpress türkiye destek sitesi olan http://www.wordpress-tr.com'dan indiriniz.

WordPress paketini .zip ya da .rar'dan çıkarttığınızda doğrudan wordpress klasörü şeklinde açılır.

Eski WordPress Dosyalarınızı Silin

Silmesek Olmaz mı ? Baştada belirtiğim gibi otomatik güncelleme işleminde olduğu gibi üzerine yazdırma eylemi yapıldığında bir takım sorunlar çıkartabiliyor.

Aşağıdaki Dosyaları Silmeyiniz...
wp-config.php dosyası;
wp-content klasörü;
wp-images klasörü;
wp-includes/languages/ klasörü
.htaccess dosyası

Aşağıdakileri Silebilirsiniz..
wp- readme.html, wp.php, xmlrpc.php, and license.txt dosyaları; Klasik wordpress anadizin dosyaları.
wp-admin klaörü;
wp-includes klasörü;
wp-content/cache klasörü;
wp-content/plugins/widgets

Yeni Dosyaları Yükleyin

FTP aracınız ile dosyalarınızı yükleyebilirsiniz.

WordPress Yükseltme Programını Çalıştırın

wp-admin/upgrade.php dosyasını tarayıcınızdan aşağıdaki açıklamalara göre çağırarak çalıştırın.

* WordPress kök dizinde kurulu ise şu adresi çağıracaksınız: http://siteadresi.niz/wp-admin/upgrade.php
* WordPress örneğin blog isminde bir alt dizinde kurulu ise çağırmanız gereken adres şu olacak: http://siteadresi.niz/blog/wp-admin/upgrade.php

Kalıcı Bağlantılarınızı ve .htaccess Dosyanızı Güncelleyin

Admin panelinde seçenekler (Options) menüsü altında kalıcı bağlantılar (Permalinks) içinde kalıcı bağlantı yapısını güncelleyin ve gerekliyse .htaccess dosyasındaki kuralları tekrar gözden geçirin.

Güncellenmiş Tema ve Eklentileri Kurun

Tema ve eklentilerinizi güncelleştirdiğiniz sürüm ile uyumlu olup olmadığını kontrol ederek kurunuz.