WordPress sitenizin temasından bıktıysanız ve yeni bir tema bulmak istiyorsanız. Veya belki yeni başlayanlar ve bir tema seçmek üzeresiniz.

İyi haber şu ki, WordPress'in seçim için bir sürü teması var. Düşündüğünüzden çok bir tema seçmenin çok daha fazla bir şey olduğunu bilmiyordunuz.

Temel olarak, temanın değiştirilmesi, sayfa düzeni, yazı tipi türü ve renk ve başlık seviyeleri açısından web sitenizin genel görünümünü etkiler. Ayrıca, sitenizin özelliklerini ve işlevselliğini ve içeriğinizin nasıl düzenlendiğini de etkiler.

Etkinleştir düğmesini tıklamadan önce aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

1. Değişiklikleri Kaybetebilirsin
Bir temadan diğerine geçtiğinizde, bir önceki temanızdaki değişiklikler kaybolabilir. Bunu önlemek için mevcut sitenizdeki özelleştirme, eklentiler ve widget'lar da dahil olmak üzere yaptığınız tüm değişikliklerin bir listesini yapın. İlgili kodları not edin. Bu kodları, yeni temanıza değişiklikleri aktarmak için kullanacaksınız.

Tema dosyalarınızı, eklentilerinizi ve eski temanızın veritabanını yedeklemenize yardımcı olur. Dropbox da dahil olmak üzere birden fazla yere kaydedin.

2. Widget'ların Yerleri Eşleşmeyebilir
Widget'ler web sitenizde WordPress sitenizi özelleştirmenizi sağlayan alanlardır. Bunlar kalıcı bağlantılar, reklamlar, logolar ve afişler içerebilir. Genellikle kenar çubuğunda bulunurlar ancak altbilgi ve üstbilgi içinde de bulunurlar.

Widget'larınız daha önce altbilgide bulunuyorsa ve yeni temanın altbilgisi yoksa veya altbilginiz widget ile etkin değilse, widget'larınızı kaybedebilirsiniz.

Widget'lerinizi yeni bir temaya geçmeden önce etkin olmayan widget'larınızın alanına kaydetmeniz önerilir. Ayrıca widget'larınızın kodunu kopyalayıp kaydedin.

3. Analytics
Web sitenizdeki etkinliği izlemek için harici analitik kullanıyorsanız yeni bir temaya geçmek, abonelerinizi kaybetmenize neden olabilir. Sonunda, bir tane wordpress için ve diğeri harici program için olmak üzere, iki RSS yayını ile sonuçlanabilirsiniz.

Herhangi bir harici analitik programı WordPress analitiği ile bütünleştirdiğinizden emin olun.

4. Tarayıcılar
Temanızın görünümü, kullandığınız tarayıcıdan etkilenebilir. Internet gezgini de dahil olmak üzere tüm tarayıcılarla uyumluluk sağlayın.

Facebook benzeri düğmeler, Twitter veya Google Adsense bağlantıları gibi öğeler renk değiştirebilir. Bunu hesaba katın ve yeni renk düzeninize uyacak şekilde kişiselleştirin.

Sonuç olarak;
Sitenizin temasını değiştirmek zaman zaman gerekli olabilir ancak sorunsuz bir geçiş sağlamak için ilgili önlemleri almalısınız. Şüpheniz varsa bir web geliştiricisine danışın.